CG-3000
automatyczny tuner antenowy
    HF1D_ex_SP1JPQ pisze:

    Rozpatrywałem AH-4, CG-3000 i SG-230,....



Korzystam już dłuższy czas z AH-4.

Jedno odkrycie, którym się warto podzielić przed jakimikolwiek dalszymi rozważaniami: ogromną wagę ma dławik prądu asymetrii, który należy usytuować na kablu koncentrycznym tuż przy skrzynce. W moim przypadku jest to ok. 80 pierścieni CST 19/11/12 - 3S4. Także kabel sterowania zaopatrzony jest w solidny dławik przy wejściu do skrzynki. Dzięki takim zabiegom mam spokój z zakłóceniami od 1,8 - 30 MHz.




    HF1D_ex_SP1JPQ pisze:

    Czy ktoś z kolegów rozważał, próbował przełaczania anten na wejściu do skrzynki?... Podstawową anteną podpietą do skrzynki będzie LW 33 metry.


Tak. Stosowałem przełączanie przekaźnikami na wejściu skrzynki. Dopóki nie ma przekaźników stosujemy dobrze znaną zasadę, by unikać niewskazanych długości promiennika (w pobliżu wielokrotności połówki fali).

Wprowadzenie przekaźników wiąże się z pewnym ryzykiem. Mianowicie przekaźniki i układ ścieżek (przewodów) w ich otoczeniu wnoszą różnego rodzaju pojemności i indukcyjności. Przy jakimś nieszczęśliwym zbiegu okoliczności może się zdarzyć, że zagrają one z promiennikiem anteny LW tak, że wypadkowa impedancja układu widziana przez skrzynkę będzie bardzo duża. I wtedy tuner będzie miał problemy ze strojeniem.




    HF1D_ex_SP1JPQ pisze:

    Poza tym od czasu do czasu rozwieszam za balkonem eksperymentalnie deltę na 15 lub na 10 metrów. I wtedy chciałbym mieć możliwość odłączenia LW oraz uziomu, a podłaczenia dwóch końcówek delty.


Użycie niesymetrycznego tunera z symetryczną anteną nie jest takie oczywiste. Ale jest możliwe i działa pięknie. U mnie jedna delta obsługuje 4 zakresy: 7, 10, 14 i 21 MHz. Kluczowy jest symetryzator pomiędzy anteną i tunerem. Opisałem to na drugiej stronie tematu: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=421474&nr_str=2

Na wszelki wypadek tutaj powtórzę:

Konfiguracja:

delta = > linia drabinkowa => symetryzator Guanella 1:1 => tuner asymetryczny AH-4 => dławik na kablu koncentrycznym => kabel koncentryczny 50 Ohm => TRX

Uwagi:

a. Balun Guanella o |Z| > 3000 Ohm w całym zakresie 7-18,2 MHz. 7 zwojów skrętki ma dwóch rdzeniach FT240-43.

b. Dławik na kablu koncentrycznym przy skrzynce AH-4 to kilkadziesiąt pierścieni CST19/11/12-3S4. Również kabel sterowania jest zaopatrzony w dławik (tj. kabel ten nawinięty jest na rdzen ferrytowy) przy samym tunerze.

c. "Masa" tunera asymetrycznego nieuziemiona, "wisi". Tzn. wisi dla w.cz. poprzez zastosowanie dławików wymienionych w punkcie b. Dla prądu stałego jest na potencjale obudowy transceivera (poprzez oplot kabla koncentrycznego).

d. Jeśli impedancje widziane przez tuner na końcu linii symetrycznej byłyby nie do strawienia, trzeba by eksperymentować z długością linii. U mnie takiej potrzeby nie było. Tuner poradził sobie na wszystkich czterech pasmach.

e. Zmiana długości linii symetrycznej może być wskazana również w sytuacji, w której balun Guanella na jakimś paśmie by się grzał.


  PRZEJDŹ NA FORUM