GP7DX długość fidera
    SQ9JXT pisze:

    Prócz przerzucania się definicjami, trza jeszcze posługiwać się zdrowym rozsądkiem, czego nam wszystkim życzę wesoły
I od tego trzeba zacząć. Bo czy dany kawałek kabla jest linią długą, czy nie, to kwestia z dziedziny logiki rozmytej. To nie jest tak, że możemy kategorycznie powiedzieć, że linia jest taka, albo taka. Zjawiska są zawsze te same, tylko wraz ze wzrostem długości stopniowo zaczynają być coraz bardziej widoczne. To do nas należy decyzja, czy dany efekt jest na tyle silny, że istotnie wpływa na to, co chcemy zrobić. Wtedy musimy wziąć poprawkę na efekty falowe.

Transformacja impedancji na takiej linii jest dobrze opisana, te wzory są m.in. zaszyte w oprogramowaniu analizatorów, które potrafią "odejmować" tą transformację od impedancji widzianej na zaciskach. Proste MFJty czy MAXy nie pokazują znaku składowej reaktancyjnej i tu jest małe utrudnienie, ale jeśli obie składowe impedancji byłyby mierzone wiarygodnie, to i lepszym kalkulatorem dałoby się to przeliczyć "na piechotę". Ale są gotowe programy które to liczą wesoły "Odejmowanie" linią półfalową jest uciążliwe w przypadku anten wielopasmowych

Kwestia mierzenia na zaciskach anteny albo z kablem też jest ciekawa. Mierząc bezpośrednio widzimy "czyste" obciążenie. Ale... może trzeba mierzyć ze wszystkimi "elementami" anteny? Bo po podłączeniu fidera może popłynie tam jakiś prąd po ekranie - i faktyczna impedancja na wejściu kabla się zmieni... Trzeba patrzeć trzeźwym okiem i używać zdrowego rozsądku. Powstaje kolejne pytanie - na ile ten efekt wpłynie na pracę konkretnej anteny? To, co jest napisane w jakiejś książce może być słuszne i poprawne - ale czy w 100% przekłada się na nasz konkretny przypadek? Tu nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. Trzeba podchodzić indywidualnie do każdego zagadnienia.

Piszecie że "Waldek zaleca minimum 23m" - OK, podejrzewam, że wie co robi. W końcu wie jak anteny pracują i "parę" sztuk zbudował oczko Na pierwszy rzut oka nie widać dlaczego akurat tak, ani czym grozi niezachowanie tego zalecenia - i podejrzewam, że pomiar jednego pasma przy kilku długościach fidera nie da odpowiedzi. To jest antena wielopasmowa i jako taka musi być obarczona pewnymi kompromisami. Być może taka długość linii ma wpływ na zachowanie np. na niższych pasmach. Z przytoczonych powyżej wykresów z 21MHz widać transformację na różnych długościach linii - zgrubnie wydaje się OK, ale rock'n'roll może dziać się gdzie indziej...

Tu nie chodzi o "weź 23m i będzie OK", tylko "23m, bo wtedy...., a jeżeli......to......." - to byłoby dużo ciekawsze i bardziej pouczające wesoły.

73
Tomek


  PRZEJDŹ NA FORUM