GP7DX długość fidera
    SQ9JXT pisze:



    Oczywiście to powyżej to prawda. Jednak w praktyce taka prawda nie istnieje, bowiem:
    - nie ma anteny, która ma na zaciskach 50 Ohm (w szczególności wielopasmowej),
    - nie ma TRX'a, który ma na wyjściu 50 Ohm (w szczególności wielopasmowego),
    - nie ma kabla, który ma impedancję 50 Ohm w użytecznym dla danego przeznaczenia zakresie częstotliwości.
    Zatem biorąc powyższe, wszelkie pomiary "analizatorami" są wypadkową sumy tych trzech składowych a co za tym idzie guzik tak naprawdę ustalisz. W szczególności guzik, jak mierzysz cały tor (kabel + antena). Bowiem, kable z natury nie są precyzyjne co powoduje, że transformują w mniejszym lub większym stopniu impedancję a to powoduje, że wynik jaki uzyskujesz na ekranie jest wyłącznie przybliżony (w szczególności jak chcesz ustalić parametry samej anteny). Wynik na ekranie jest tylko wypadkową transformacji impedancji (feeder-antena i odwrotnie). Do mierzenia całego układu feeder-antena musisz użyć analizatora, który potrafi po odpowiednim skalibrowaniu odejmować charakterystykę feedera i podawać samą charakterystykę anteny. Zapewne mało kto taki przyrząd posiada, a jedyny tani to AIM 4170.
    Jedyna chyba recepta: nie przejmować się długością kabla i zastosować możliwie najkrótszy jaki jest możliwy do zastosowania. Nie mierzyć anteny z kablem, bo wnioski będą błędne. Mierzyć samą antenę tu przy jej złączu zasilania w.cz.

    Pozdrawiam!


No więc właśnie o tym pisałem kilka postów wyżej, co więcej dysponuję analizatorem z kalibracją OLS (AIM 4170 C) więc temat nie jest mi obcy. Jako drugi analizator używam Max6 i oba doskonale się uzupełniają.


    sp5iou pisze:


    Nie dowolnej długości, bo kabel musi być linią długą a nie kawałkiem koncentryka.
    W zależności od źródła informacji, linia długa zaczyna się od ćwiartki lub połówki fali.



W książce Z Bieńkowski "Amatorskie anteny KF I UKF" na stronie 36 jest wyjaśnione co to jest linia długa, cytuję"....Linia długa jest to linia prowadząca falę elektromagnetyczną o długości fali porównywalnej z długością linii..." A więc nie ćwiartka czy połówka fali jak piszesz.
Idąc twoim tokiem myślenia antena na pasmo 160m musi być zasilana kablem o długości co najmniej 160 metrów....na pasmo 80m.....kablem o długości 80 metrów itd...to absolutna nowość dla mnie.

    sp5iou pisze:



    Poniżej minimalnej długości nie ma pojęcia impedancja falowa linii długiej, bo niema linii długiej.
    Potwierdzają to w pewnym stopniu przedstawione pomiary.


A z tym nie ośmielam się polemizować....

Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM