Antena KF nad żelbetowym dachen a nad ziemią
    SP8LBK pisze:


    a mają tyle, że druty w płytach dachowych mogą być połącenie z drutami w fundamencie.
    Konstrukcja budynku trzyma się na drutach zbrojeniowych a reszta zachlapana jest zaprawą piaskowo-wapienną albo gipsopodobną.


ale o czym ty tu piszesz zdziwiony

Wcześniej wspomniałem.
Rozszerzę. Tylko proszę rusz swoją wyobraźnię do pracy.
Zgadzam się mniej więcej co do Twojego opisu budowy budynku... i tyle... i aż tyle
Rozpatrując te dwa położenia anteny 4m nad ziemią i 4m nad solidną metalową konstrukcją (tu wrzucę: stojącą na ziemi) nie można powiedzieć że przenikalność jest taka sam, a zatem wpływy na te dwie konstrukcje będą różne (nie mniej jednak pomiary dla naszych potrzeb mogą nie wskazywać znaczącej różnicy).
Z przymrużeniem oka powiem, zgoda.

Zakładasz deskorolkę latającą i wypływasz poza krawędź dachu... i co?... pod nogami 15m wysokości budynku nad tobą 4m wysokości anteny.
Płyniesz dalej a dookoła asfalt, beton druty i coś tam jeszcze... i dalej...łąki, pola, las.
Każde z tych środowisk ma wpływ na charakterystykę a więc pracę anteny na jej wyliczenia i warunki dopasowania.
Zakładając, że antena jest nadawczo odbiorcza zestrojona i podłączona jest do jakiegoś TX.

Jeżeli rozpatrujemy tylko powierzchnię dachu to moja pierwsza odpowiedź na zapytanie Autora ma sens, ale uznał to za głupią odpowiedź.

Zachęcam do lektury książek o komputerowym modelowniu, korzystaniu z tych matematycznych kalkulatorów wyższego rzędu (programów do modelowania anten). Sami zobaczycie jak szybko wzrośnie IQ na temat budowy i analizy anten... i nie trzeba będzie uniwersyteckiego fachowca co by objaśnił używając naukowych określeń jak to jest , po których pozostanie wam jedynie wzruszyć ramionami i z grymasem na twarzy bąknąć pod nosem... o czym on mówi?

Andrzej



  PRZEJDŹ NA FORUM