EH antena
czyżby 1 metrowa antena o wydajności dipola?
    SP5XMI pisze:

    .... Mi się ta konstrukcja nie udała, to znaczy nie udało się uzyskać oczekiwanego efektu wzrostu natężenia pola. Budowałem ją w wersji na pasmo 40m na podstawie materiałów amerykańskich, po przeliczeniu z jednostek calowych na metryczne. Być może tu był problem. Niemniej sam ten fakt utrudnia komercjalizację konstrukcji.


Dla Ciebie Marcin i osób które ją budowały lub po prostu chcą się pobawić rurą kanalizacyjną wesoły, podaje przetłumaczony swobodnie (czyt. niezbyt wiernie) z rosyjskiego algorytm strojenia tej anteny.

http://www.ehant.qrz.ru/exp_eh0.htm
Z forum QRZ.RU

Strojenie anteny EH o częstotliwości 14 MHz, przebiega w następujący sposób:

1. Po pierwsze ważne jest aby pierwsze i ostatnie zwoje cewki strojeniowej nawinąć z pewnym luzem aby potem łatwiej było dokonać regulacji jej indukcyjności. Zwykle wystarczą 2-3.
2. Zróbcie odczep na cewce strojeniowej na 2 zwoju.
3. Zawiesić antenę tak aby w jej pobliżu nic się nie znajdowało (co najmniej 2 rozmiary długości anteny). Czyli 1,5 – 2 metry
4. Podłącz MFJ-269 lub inny pokazujący SWR
5. Znajdź częstotliwość przy minimalnym SWR.
6. Jeżeli SWR będzie większy niż 2-3, zrób odczep na 3 zwoju (bez rozciągania lub ściskania zwojów)
7. Powtórz krok 5.
8. Jeżeli SWR zmniejszył się, ale nadal jest większy niż 2-3 przesuń odczep na 4 zwój cewki strojeniowej, ewentualnie jeszcze wyżej dopóki SWR nie zacznie rosnąć.
9. Jeżeli SWR zaczął rosnąć więcej 2-3 zawróć na odczep niżej.
10. Zobacz, jaką masz częstotliwość dla minimalnego SWR.
Jeżeli częstotliwość jest mniejsza niż 400-500 kHz od oczekiwanej – usuń 1 zwój od góry cewki strojenia (od strony, gdzie znajduje początek rury miedzianej) i ponownie zmierz częstotliwość dla minimalnego SWR.
11. Jeżeli częstotliwość jest wciąż mniejsza niż 400-500 kHz, powtórz krok 10.
12. Wszystko to powtórz kilka razy tak aby uzyskać częstotliwości około 14.000 MHz +/- (200-300 kHz).
13. Potem znowu, wrócić do punktu 5 i dalej.
14. Końcowym efektem tych czynności jest uzyskanie SWR mniejszego niż 2-3 dla częstotliwości około 14,0 MHz.
15. Teraz możesz dokładniej ustawić SWR przez przesuwanie, rozciąganie dolnej części cewki strojenia (należy pamiętać, że częstotliwość strojenia w tym samym czasie się trochę zmieni)
16. W dalszej części dostosowujesz częstotliwość anteny do 14.1 (na przykład), rozciągając lub ściskając zwoje w górnej części cewki strojenia.
17. Sprawdzamy SWR i korygujemy znów zwoje w dolnej części cewki, a następnie ponownie w górnej części, itd. Tym sposobem zbliżamy się do SWR = 1.
Tym sposobem regulacji możemy otrzymać SWR równy 1, bez użycia cewki wejściowej.
Gdyby nie udało się (co nie powinno mieć miejsca w tej metodzie) osiągnąć SWR=1 (nie jesteśmy w stanie skompensować reaktywności anteny, a to pozostaje ona nieco pojemnościowa). W takim wypadku można zastosować cewkę wejściową umieszczoną prostopadle do cewki strojeniowej. Jej wartość dobieramy doświadczalnie. Ale z mojego doświadczenia w ostatnio zrobionych 30-50 sztuk EH cewek wejściowych anteny nie trzeba było stosować.
18. A teraz, kiedy mamy już zestrojoną anteną do częstotliwości oraz akceptowalny SWR, możemy zabrać się do pracy ze wskaźnikiem pola elektromagnetycznego. Używam do tego celu prostej konstrukcji czujnika pola Igora Nieczajewa (UA3WIA), schemat można znaleźć na przykład tutaj: http://cxem.net/indicator/indicator12.php, jeśli czułość nie jest wystarczająca, można zastosować przedwzmacniacz na jednym tranzystorze. Ten wskaźnik pola działa całkiem dobrze z moim "miniVNA" (moc wyjściowa 20 mW).




  PRZEJDŹ NA FORUM