"ziemia" dla anten drutowych zasilanych na końcu (random wire itp.)
może komuś się przyda
    sq9mda pisze:

    mnie interesował pomiar samych radiali.
    Pomiar samych radiali był taki.....połowa do masy.......połowa "gorący"


Robert,

gdy zakładałem ten temat myślałem, że da się wydestylować osobno impedancję przeciwwagi (radiala) i osobno impedancję promiennika.

I myślałem też, że te impedancje pozostaną stałe. I że dodawanie każdego kolejnego elementu jest jak łączenie równoległe impedancji.

Niestety tak nie jest. Taka sztuczka udaje się tylko czasami. Gdy mierzę położony na ziemi dipol (parę radiali), pole rozkłada się zupełnie inaczej niż w przypadku pomiaru pomiędzy pionowym promiennikiem lambda/4 i prostopadłym do niego, leżącym na ziemi radialem. Impedancja pomiędzy dwoma radialami ma się nijak do impedancji pomiędzy radialem i promiennikiem.

Żeby nie rozpisywać się zbytnio. Jeżeli Twoim celem jest wykonanie sprawnej anteny (tj. systemu składającego się z promiennika i zespołu radiali + GND) to wszystkie Twoje pomiary powinny być wykonane tak, jak napisałem powyżej, czyli:

1/ W "gorący" kontakt analizatora wtyknięty dolny koniec verticala o długości 1/4 lambda.

2/ Ekran/masa analizatora podłączony do końców radiali+ziemi zebranych w jeden punkt. W kolejnych krokach następuje dodawanie do tego punktu kolejnych radiali. Aż dojdziemy do wyniku bliskiego pożądanym 36 Omom.

Ciekaw jestem, co Ci wyjdzie w tym podejściu.


  PRZEJDŹ NA FORUM