Jakie anteny drutowe?
    SQ8MXS pisze:

SP2LIG pisze:

Twój post jest skutkiem wybiórczego cytatu takiego który Tobie pasuje.

Gregu nie unoś się, a merytorycznie zgodnie z posiadaną wiedzą odpowiedz mi na pytanie.

Mój dipol również jest iV i ma kąt rozwarcia 160', po prostu mniejszego konta nie jestem w stanie na nim zrobić z racji wysokości masztu i długości ramion. Zastanawia mnie Twoje stwierdzenie iż "obligiem jest 90-120 stopni" którym podpierasz się w wielu wątkach. Obligiem do czego ? raz jeszcze zapytam.

PS: skoro jesteś taki skrupulatny, moje 180 stopni zmień sobie na 179 - też już to będzie iV .

Odpowiem Tobie tak: budując swoją pierwszą antenę tj trzy dipole iV na pasmo 80m, 40m i na 20m zasilanych jednym fiderem nie znałem jeszcze tego rygoru 90-120 stopni dotyczącego dipola iV(początek mojego krótkofalarstwa), w związku z tym miałem problem z zestrojeniem dipola na pasmo 80m. Jego kąt był ok 50-60 stopni, tylko dlatego żeby pozostać na swojej posesji oraz z braku stosownej wiedzy. Trwało to tak długo aż bardziej ode minie doświadczony kolega poinformował mnie że przy budowie anteny dipol jako iV obligiem jest kąt rozwarcia ramion tj 90-120 stopni. Żeby uzyskać obligatoryjny kąt musiałem wpierw uzyskać kąt rozwarcia ok 100-105 stopni następnie musiałem jedno ramie załamać tylko po to żeby nie wejść na sąsiednia posesję. W rezultacie jedno ramie i ta załamana część drugiego są równoległe.

Po dokonaniu powyższego dipol iV na pasmo 80m zaczął dać stroić się. Powyższe zostało już potwierdzone przez wielu kolegów którzy budowali anteny dipol iV.
Załamanie ramion jest dla dipola nieszkodliwe. Wszystko na temat dipoli iV jest w różnych wątkach na tym forum.

Jeżeli ktokolwiek pyta się w temacie dipol iV lub ja odpowiadam na takowe pytanie zawsze podkreślam ten oblig jak i to że załamywanie ramion jest totalnie nieszkodliwe.

Znany powszechnie jest również dipol płaski(ten Twój), który ma kąt rozwarcia ramion zdecydowanie większy od kąta 120 stopni. Czy teraz widzisz różnice w budowie i nazwie ?
Czy teraz wszystko jest dla Ciebie jasne ????

Dlaczego zastosowałem linkę miedzianą 6mm2 w plastykowej czarnej koszulce ? Dlatego że mieszkam na szczycie wzgórza na którym praktycznie wiecznie wieje, linka o przekroju 6mm2 gwarantowała mi to że będzie w stanie oprzeć się niszczycielskiej sile silnego wiatru. Nigdy nie ważyłem dipoli(ważą na rękę mało) ale z mojej obserwacji wzrokowej jaki i z działania moich anten iV(nadawanie odbiór) nie zauważyłem np. zmiany SWR'u co jest jednoznaczne z brakiem rozciągania się lub kurczenia rzeczonej linki 6mm2, lub jakiejkolwiek inne niekorzystnej zmiany. Mogę śmiało ten przekrój linki polecić innym do budowy rzeczonych dipoli.

Linkę tą tak jak pisałem wcześniej kupiłem w hurtowni(buchtę 100mb)płacąc połowę tego co w detalu.
Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dot anten dipol iV to śmiało pytaj.