QRO w zawodach krajowych
Wstyd!
    SQ5KLN pisze:

    Jeśli w ZAWODACH KRAJOWYCH był limit 100W, to zgodnie z obowiązującymi normami tłumienia sygnałów niepożądanych (co najmniej 50dB) poziom harmonicznej nie powinien przekroczyć 1mW, no i teraz wytłumacz jak ten 1mW mógł dać kilkaset kilometrów dalej na paśmie 7MHz sygnał 41dB ponad poziom tła (prawie 7S ponad poziom tła)? Chętnie się dowiem jak się ustosunkujesz do tego faktu


Pierwsza myśl, to nigdy nie spotkałem się z tak dużym poziomem harmonicznej, nawet jeśli nie mam załączonej pułapki i nadaję QRO na 3,5 CW. O ile pamiętam, z reguły było to kilka góra kilkanaście db. W sumie to nie wiem co musiałbym zrobić, aby było to 40 db, wykluczając jakąś awarię czy anomalia. Czy jest to wynik który ukazywał się regularnie, na kilku RBNach w dłuzszym odcinku czasu, czy też trochę mnie wkręcasz i podałeś maksymalny wyrzut jaki się pojawił tylko raz? Jaka była w tym czasie siła sygnału notowana na podstawowej częstotliwości??

Tak gwoli ścisłości, to podając przykład ze swojego QTH nawiązywałem do kwestii oceny mocy korespondenta na podstawie tego, co koledzy obserwują na swoich s-metrach i raportach z RBN, nie do harmonicznych.

SP2XF  PRZEJDŹ NA FORUM