Antena komunikacyjna 10-elementowa ATK 10/400-470 MHz
nadaje się na 70cm?
Różnica między antenami "typu TV" a amatorskimi jest "szerokość pracy w MHz". TV pracują szeroko a amatorskie wąsko. I tu przydatność anten amatorskich i skuteczność jest o wiele wyższa w porównaniu z "TV". Mają większy zysk i tłumienie. Dobór anteny zależy czy nadaje się do zawodów czy do EME czy umówionych dalekich spotkań eterowych itp... Antena "amatorska" zawsze będzie skuteczniejszą anteną od typu "szerokopasmowca". Tu mamy 70mhz szerokości a w amatorskich konstrukcjach fabrycznych czy "homemade" to 2-3mhz i to przzekłada się na skuteczność anteny.
Pytanie czy się nada -> oczywiście że się nada ale to nie to. Obok stanie krótkofalowiec z konstrukcją przeznaczoną dla pasm amatorskich i mimo że będzie miał krótszą antenę to i tak będzie odbierał więcej i więcej stacji go będzie słyszeć.
Anteny TV to masówka szerokopasmowa a dla pasm amatorskich to precyzyjna "ręczna robota" co daje o niebo większe rezultaty. Ale mozna iść na taniznę i łatwiznę albo obrać kierunek bardziej profesjonalny dla pasm amatorskich.


  PRZEJDŹ NA FORUM