YU7EF boom correction
O co w tym chodzi?
    sq9rfe pisze:

    No właśnie co do tego wibratora pętlowego to nie jestem pewny czy zawsze jest stosowany wystarczy wejść na stronę YU7EF w zakładkę z wymiarami anten i na samym dole są zdjęcia anten co niektóre mają pętlowe a niektóre proste tylko jakieś grubsze.


Zdjęcia w zakładkach na stronie yu7ef dotyczą konkretnych wykonań anten. Generalnie każdy robi po swojemu wegług swojej najlepszej wiedzy i z tego co ma. Co do zasady, są to anteny yu7ef; wymiary elementów w tym geometria dipola - mogą być różne. Zawsze można sobie je przeliczyć w razie potrzeby i nie jest to jakaś filozofia. Ortodoksji tu nie ma.


    SP6IX pisze:

    Grubszy wibrator daje szersze pasmo dlatego bardzo chętnie stosuje się na 432 MHz o grubości nawet 12mm a 10 to prawie standard natomiast na 144 raczej osiem milimetrów .Prosty wibrator ma w zasadzie 75 om lub 28 om i dopasowanie do 50 om jest trochę trudniejsze ale możliwe to widać u DK7ZB .



Takie generalizowanie jest dość wątpliwe a przytaczanie konkretnych wartości impedancji wręcz bałamutne.
Jestem zaskoczony Kolego, że będąc tak doświadczonym ukf-owcem, wygłaszasz takie tezy .

W antenach wieloelementowych zaznacza się zasadniczy wpływ direktorów i reflektora na impedancję dipola, który może mieć oporność w bardzo szerokich granicach od kilkudziesięciu do pojedynczych omów w zależności od geometrii anteny, praktycznie niezależnie od jego średnicy. (dotyczy to dipola prostego, petlowy ma impedancję 4-ro krotnie większą).

Nie rozwijam dalej, bo w zasadzie jest to off-top.

__________________
Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM