"Strzelanie" z dipola
Ad Hubert
    sp5re pisze:

    Ja tylko słyszałem o koledze w SP3, który reguluje wysokość masztu z anteną kierunkową.


Może ten kolega się odezwie i podzieli jak wypadły eksperymenty.

Ad Marcin
    SP5XMI pisze:

    Marku to, o czym mówisz, jest często stosowane, gdy ten sam dipol chcesz użyć do łączności po kraju lub dalszych. Trochę wyjaśnień będzie w tym dokumencie, jest to zrzut prezentacji na temat anten NVIS oraz DX, razem z przykładami.


Czytałem ten artykuł (świetne opracowanie) i między innymi on był inspiracją do założenia tego wątku oczko
Przy jego czytaniu zrodziło mi się pytanie czy były prowadzone jakieś oszacowania ile energii fali jest tracone przy systemie NVIS? Rozsądek podpowiada, że fala uderzając prostopadle do jonosfery będzie dużo bardziej osłabiana (wchłanianie) niż skierowana pod kątem. POdobnie jak to się ma gdy kamień wrzucimy prostopadle do wody, utonie od razu. Aby nauczyć go "pływać" trzeba rzucić pod go kątem - "rzucanie kaczek".
Drugi aspekt to przypadkowość odbicia i brak nad tym kontroli. Łatwiej to zrozumieć na przykładzie, kula wystrzelona prostopadle odbije się rykoszetem w nieznanym kierunku, strzelając pod kątem można już bardziej przewidywać jak się odbije. To takie pierwsze luźne myśli, w każdym razie cieszy mnie że są chęci aby eksperymentować w tym temacie.
Wracając do wątku chodzi mi o wykonanie anteny możliwie najbardziej kierunkowej w płaszczyźnie pionowej i płynne sterowanie kątem wysyłanej fali aby można było dalej praktycznie eksperymentować z tematem.

    SP5XMI pisze:

    Jeśli ten sam dipol powiesisz jako inverted vee (to bardzo popularna konstrukcja, także w SP), to regulacja wysokości da się zrobić stosunkowo prosto, za pomocą trzech bloczków.


Przy tej konstrukcji można eksperymentować dość łatwo, wystarczy "zatrudnić" kolegę który będzie pochylał maszt wesoły


Ad Robert
    SQ9MDA pisze:

    Przeanalizuj jeszcze raz wykres który wkleiłeś i zadaj sobie pytanie czy listki boczne (o różnym kącie elewacji) pojawiające się wraz ze wzrostem wysokości to plus czy minus takiej anteny?


NIe chodzi mi o szczegóły a o ideę. Dipol i jego listki posłużyć miały jako przykład. Z dipolem też można by w tym temacie poeksperymentować. NIe sądzę, że aby zauważyć efekt trzeba byłoby go windować o parę metrów. Byc może wystarczy parę centymetrów. Niewielka zmiana kąta nadawania na odległości kilku tysięcy km może dać efekt zmiany pokrycia falą powierzchi ziemi na obszarze dziesiątek a nawet setek km.


  PRZEJDŹ NA FORUM