Co jest fajnego i 'wow' w krótkofalarstwie? Wasze odpowiedzi.
Czyli czym argumentować to, że HAMstwo > Skype

sq9wtf pisze:

Witam kolegów.

Podczas dyskusji w Burzeninie na temat przyszłości, szkoleń i animacji gifów, któryś kolega, którego znaku nie pamiętam rzucił pod dyskusję pewien eksperyment myślowy - chodziło o udowodnienie, że nie ma jednej odpowiedzi na zadane w tytule niniejszego posta - parę osób miało odpowiedzieć swoimi słowami na to pytanie - i eksperyment się udał. Odpowiedzi były różne.

Zbiór odpowiedzi różnych krótkofalowców na takie pytanie może być niesamowicie przydatny w próbach dotarcia do ludzi z naszym hobby, dlatego chciałbym prosić was o to, byście odpowiedzieli swoimi słowami na pytanie:

Co jest fajnego w krótkofalarstwie, co powoduje, że jest ono ciekawe?

Tytuł tematu jest tak mętny jak może być mętny "eksperyment myślowy"
    Znaczy krótkofalowiec z zacięciem psychiatry - ekszperymenta myślowe uskutecznia HI

Czepiasz się oczko

SP95094KA pisze:

Zapytałem wnuka co to jest "wow"
    Odparł bez namysłu - World of Warcraft !

Spróbuj wymówić to "łał" i zapytaj ponownie.

BTW - bardziej radiowo - dygresja: https://en.wikipedia.org/wiki/Wow!_signal

SP95094KA pisze:

Usiłuję dotrzeć do wnuka z krótkofalarstwem

Godne pochwały

Usiłuję mu wmówić

Robisz to źle
    SP95094KA pisze:

że najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu są łączności telegraficzne na pasmach amatorskich
    Usiłuję wnukowi tą telegrafię przybliżyć i nawet mu wyszukałem parę aplikacji na "smarkfona"

W końcu wnuk się znacząco postukał po głowie i mówi tak:
    dziadek !
    chyba ciebie pogięło kompletnie
    chcesz abym miał takie przeboje, jak ty z tym twoim krótkofalarstwem ?

Dalej mu głowy nie zawracałem
    Wiem jednak, że tak troszeczkę, co niektóre zagadnienia krótkofalarskie go interesują

Próbując mu wmówić, że to co Ty lubisz jest fajne jest złym podejściem - dlatego pisząc ten wątek chciałem zebrać to wszystko do kupy. Robimy kursy i prezentacje na temat krótkofalarstwa. Zebranie takich tropów będzie cholernie pomocne. Próbując pokazać ludziom krótkofalarstwo nie można celować tylko w tych, których zajara telegrafia - bo narobisz się a efekty będą mizerne. Jeśli pokażesz, że DXy, że cyfra, że mikrofale, że dxclustery, aprsy, wlasne konstrukcje zarowno sprzetu jak i anten - całe spektrum tego, w co można się pobawić, to będziesz miał efekty.

SP95094KA pisze:

Próby dotarcia do ludzi z naszym hobby ???

Załączyć radio
    i najnormalniej w świecie
    nawiązać kontakt z takim samym, co odczuwa potrzebę dotarcia HI
    Znaczy najlepiej być aktywnym na pasmach amatorskich

A docieranie do potencjalnych, przyszłych krótkofalowców ?
    No przez "eksperymenty myślowe"
    To tak jakby pod budką z piwem "dać głos"
    za czym ta kolejka ?

Jak zwykle Twoje filozoficzne wymysły nie są przeze mnie do odczytania. Napisałem - eksperyment myślowy miał pokazać dokładnie to, czego przeciwieństwo uskuteczniłeś na swoim wnuku - ma pokazać, że krótkofalarstwo jest cholernie ciekawe w swojej różnorodności, a nie tylko w titaniu

Konkludując
    Od pół wieku słyszę to samo zaklęcie - jak pozyskać nowych do krótkofalarstwa ?
    Z taką powagą jest to pytanie zadawane
    I z taką upirdliwoscią - jakby już o nic innego nie można było pytać
    Myślicie że jak zaprzestaniecie tego durnego pytania - to co się stanie ?
    Pewnie nazajutrz, krótkofalarstwo przestanie istnieć

Bo to jest realny problem. A w zasadzie nie tyle problem, co szkoda. Szkoda by było coś tak fajnego, żyjącego prężnie w innych krajach zaprzepaszczać przez to, że obecna gwardia nie wie jak dotrzeć do nowych osób, bo świat się trochę pozmieniał. Więc robimy coś w tym kierunku. Uwierz mi, wiem co robię oczko

SP95094KA pisze:

A na pytanie co jest fajnego w krótkofalarstwie ?
    Jestem pewien że na sto zapytanych - padnie multum przeróżnych odpowiedzi i zadający to pytanie, aby sobie ekszperyment myślowy zrobić ? Bedzie jeszcze bardziej "mondry inacej"

Proszę, wytłumacz. To, że z takimi danymi nie będzie umiał nic zrobić świadczyć będzie o tym, że zadał je bez sensu bo nie wie co z nimi zrobić. My wiemy oczko

SP95094KA pisze:

Dodam tylko że moja przygoda z krótkofalarstwem, nie była nigdy uregulowanym "kanałem irygacyjnym" HI
    To meandry - niczym bieg jakieś Rospudy

Ano prawda