SQ5KLN pisze: SP5XMI pisze:
To juz się dzieje - emisja JT65, 5W w dipolu i masz cały świat na 7MHz, ale niestety automatyczne to jest i trwa długo.
Komputery w radiu to nie tylko JT65 Ale nawet w ten sposób patrzeć, to czemu nie podać przykładu FreeDV - łączność trwa tyle samo co "analogowa", zajmowane pasmo dwa razy mniejsze niż na fonii analogowej SSB a poziom S/N wymagany do nawiązania łączności porównywalny (przy FreeDV700, bo przy FreeDV1600 potrzebny większy, ale za to jakość jak w FM na UKF, lepsza niż w D-Star) tylko radio musi mieć "płaską" charakterystykę przenoszenia (radia brzmiące "miło dla ucha" na analogowej fonii mają zwykle obcięte niskie częstotliwości i podbity środek i się do tego nie nadają) - no i raport jest rzetelniejszy (z konkretną informacją errorrate itp.). Komputery w radiokomunikacji amatorskiej to także skimmery w reversebeacons, modelowanie anten, internetowe callbooki, elektroniczne logowanie (z automatycznym potwierdzaniem łączności) czy choćby fora internetowe sp-hm.pl sp-qrp.pl czy takie jak to. A nawet konstruowanie transceiverów w warunkach domowych się uprościło (na przykład VFO na syntezie sterowanej mikrokontrolerem i z cyfrowym wyświetlaczem - bardzo tanie i o rzędy wielkości stabilniejsze niż konwencjonalne konstrukcje).
Edit: No i kwestia podejścia, niektórym jest "żal", że teraz jest łatwiej prostymi środkami zrobić QSO z kimś z drugiego końca świata, ale moim zdaniem należy się tylko z tego cieszyć.
No tak najprościej wyjąc komórkę !!! , niż w ciągu dwu dni pokleić radio lampowe czy pół, przewodnikowe . Kwestia podejścia to co pisałem załączę laptopa a rano sprawdzę jakie mam DX . 73 |