Manifest Rozwoju Krótkofalarstwa Polskiego - Burzenin 2015
Sprawozdanie ze spotkania
Sprawę transceivera będziemy poruszać w innym wątku. Bolku, tak, w założeniach JEST wariant z telegrafią, mało tego są założenia, by to urządzenie jeśli ma mieć telegrafię, to znaczy, że ma ją mieć w pełnym zakresie, włącznie z wbudowanym keyerem oraz (opcjonalnym) modułem filtru telegraficznego 250-300Hz, dodatkowe punkty za full QSK, regulację sidetone i BFO oraz programowalny keyer. Bo zakładamy mikroprocesorowe sterowanie transceivera z syntezą częstotliwości. To ma być naprawdę dobre urządzenie dostępne za niską cenę. Wstępny szacunek kosztów zrobiony przez MRN udowadnia, że możliwe będzie zbudowanie dobrego urządzenia CW/SSB, które zmieści się w 300zł budżetu.
Mało tego - jest nawet model rozwoju i założenia dopasowane do tego, by później każdy mógł coś do takiego TRX dobudować. Począwszy od oprogramowania - gdyby taki novice chciał mieć własny znak wyświetlany po włączeniu, to będzie mógł to oprogramować, bo konstrukcja bedzie otwarta (z kodem źródłowym arduino włącznie). Zasilanie z Li-ion by mieć urządzenie terenowe? No problem, włącznie z woltomierzem, jeśli będzie potrzeba (jako dodatkowa opcja, balanser do ładowania także). Jak powiem, że urządzenie będzie przystosowane do dobudowania w przyszłości opcjonalnego modułu USB z CAT, modemem DIGI oraz SDR do komputera, a także drugiego modułu z DSP i waterfallem na osobnym wyświetlaczu, a na dodatek będzie istnieć techniczna możliwość sterowania urządzeniem przez Internet z użyciem Raspberry Pi - czy to brzmi dobrze? To jest możliwe.
Naszym celem będzie opracowanie bardzo taniego, ale dobrego transceivera, który posłuży do pierwszych łączności, a w przyszłości będzie równie tanio rozbudowywany o opcje dodatkowe.

Wstępne założenia techniczne są już gotowe, niebawem odbędzie się ich recenzja. Pierwsze pomysły pod ten konkurs już trafiły na deskę projektanta i powoli zaczyna się praca. Ze swojej strony obiecuję, że jeśli dostanę kit, to go przetestuję z harmonicznym, udokumentuję i zrecenzuję.

Nadmienię, że chociaż NIE gonimy za najwyższymi dostępnymi parametrami, konstrukcja, o której mówił mi jeden z konstruktorów postawi poprzeczkę bardzo wysoko. Jeśli tylko uda się zmieścić w budżecie (a jest to bardzo prawdopodobne), to w ten sposób może powstać naprawdę dobre urządzenie. Moje doświadczenie z FT817ND oraz IC706mk2 cichutko podpowiada mi, że taki novice, gdy po kilku latach pracy z maksymalnie wyposażonym RADARem (zakładam, że powstanie sporo modułów 3rd party, bo model rozwoju to zakłada) będzie szukał sprzętu fabrycznego 100W, może mieć problemy ze znalezieniem czegoś, co ma radykalnie lepszy odbiornik i kosztuje poniżej 6k PLN.

Dziękuję za świetne case study z Hackerspace. Dołączamy do dokumentów, bardzo dobre opracowanie merytoryczne. Jeszcze dziś utworzę folder na Google Drive i poudostępniam co trzeba. Gdy skończymy wstępne prace nad projektem, wyniki będą opublikowane dla wszystkich.


  PRZEJDŹ NA FORUM