Manifest Rozwoju Krótkofalarstwa Polskiego - Burzenin 2015
Sprawozdanie ze spotkania
W imieniu wszystkich niżej wymienionych publikuję:

Manifest Rozwoju Krótkofalarstwa Polskiego, Burzenin 2015

Sprawozdanie ze spotkania naszego środowiska w panelu tematycznym: Szkolenie młodzieży, pozyskiwanie nowych kolegów.

Dlaczego?
Ponieważ nikt inny dotąd tego nie robi.

Jak?
“… z PZK i choćby mimo PZK…”

Cel:

1. Stworzyć system pozyskiwania dla naszego hobby nowych członków we wszystkich kategoriach wiekowych.
2. Wypracować metodykę pracy z aspirantami-dziećmi, młodzieżą i ludźmi dorosłymi, odrębną dla każdej grupy docelowej z uwzględnieniem odpowiednich kanałów komunikacji.
3. Stworzyć bazę materiałów szkoleniowych opracowanych przez: Radioreaktywację, HackerSpace Kraków, indywidualnych polskich radioamatorów, tłumaczeń materiałów z RSGB/DARC - dla klubów i jednostek terenowych PZK.
4. Opracować konstrukcję taniego, otwartego i dostępnego transceivera przeznaczonego dla początkujących, by ograniczyć barierę finansową do wejścia w hobby. Transceiver ten byłby dostępny za kwotę nie wyższą niż 300 zł za kompletne urządzenie, umożliwiające łączności foniczne na paśmie 7 lub 14 MHz.
5. Opracować system opieki środowiska krótkofalowców nad novice’ami obejmującą pomoc techniczną oraz merytoryczną związaną z naszym hobby.
6. Opracować i utrzymać listę klubów, które są chętne i gotowe na przyjęcie młodzieży.
7. Wprowadzić nowoczesną promocję hobby za pomocą Internetu, sieci społecznościowych, a także metod tradycyjnych, takich jak publikacje w klubach i ulotki.
8. Przygotować nowe wydanie „podręcznika ABC krótkofalowca”, ale w innej, nowej formie — nowoczesnych materiałów dostępnych przez Internet, w miarę możliwości bogatych w multimedia.
9. Przygotować zasady pracy w klubach i oddziałach terenowych PZK, które zapewnią novice’om dostęp do radia.
10. Ustalić zasady i możliwości współpracy z PZK względem wyżej wymienionych potrzeb i przedsięwzięć.

Ustalenia:

Wrzesień  2015
1. Uruchomienie podstron internetowych oraz miejsc publikacji wszystkich materiałów, które w wyniku działań powstaną.
2. Ogłoszenie warunków i założeń konkursu RADAR - Radio dla Reaktywacji. Jego celem jest wyłonienie najlepszej amatorskiej konstrukcji transceivera dla początkujących.
3. Ogłoszenie kolejnej edycji zawodów RadioReaktywacja

październik 2015

1. Powołanie Komitetu Społecznego i zgłoszenie celowej zbiórki publicznej.
Celem zbiórki ma być:
a) pozyskanie środków pieniężnych na nagrodę dla konstruktora RADAR,
b) pozyskanie środków pieniężnych na zakup transceivera dla klubu, który zwycięży w kolejnej edycji Zawodów Radioreaktywacja
c) pozyskanie środków na rozwój i promocję programów opisanych w niniejszym. Manifeście

2. Powołanie listy chętnych do opieki nad novice’ami.
Krótkofalowcy zgłoszeni na tej liście dostaną podopiecznych według odległości do QTH. Każdy adept wyrażający chęć powinien dostać 2 opiekunów pomagających przygotować do egzaminu krótkofalarskiego, pomagających zakupić (pomoc merytoryczna), uruchomić i zestroić sprzęt, służących radą w pierwszych krokach na paśmie.

3. Opracowanie prostego podręcznika operatorskiego i antenowego, kierowanego do novice’ów niezależnie od wieku. Wydanie go w formie małej broszurki oraz ebooka na otwartej licencji.

grudzień 2015
1. Grupa Radio Reaktywacja przygotuje kompendium wiedzy o pracy z młodzieżą szkolną.
2. Tomasz SP5XO przygotuje tłumaczenie materiałów RSGB.
3. Grupa HackerSpace Kraków przygotuje case study o pozyskiwaniu studentów, oraz przedstawi zarys programu szkoleń przeprowadzanych w ramach prowadzonych kursów.
4. Marcin SP5XMI opisze zasady prawidłowego budowania PR środowiska krótkofalowców.
5. Grupa konstruktorów opracuje finalne założenia włącznie z pierwszymi testami rozwiązań, z których w przyszłości powstanie RADAR - transceiver dla początkujących.

styczeń 2016
1. Opracowanie i przygotowanie do wydania podręcznika operatorskiego i antenowego dla novice’ów. Publikacja i pierwodruk dokumentu.
2. spotkanie panelowe w warszawskim Międzylesiu dla wszystkich zainteresowanych oraz dla delegatów z oddziałów terenowych PZK.

Na spotkaniu:
- przedstawimy i omówimy efekt naszej pracy,
- przeprowadzimy szkolenie z zakresu sposobów działania w obrębie każdej grupy docelowej,
- rozdamy przygotowane materiały,
- ustalimy kolejne kroki w budowie systemu szkolenia i promocji krótkofalarstwa w Polsce.

Wrzesień 2016
ogłoszenie wyników konkursów

W spotkaniu i ustaleniach brali udział:
Grupa HackerSpace Kraków
Grupa Radio Reaktywacja
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy SP7CBG
Wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców Piotr SP2JMR
Prezes Terenowego Oddziału PZK nr 50 Roman SP9MRN
Liczni uczestnicy Zjazdu Technicznego Krótkofalowców w SP - Burzenin 2015

Z nieskrywaniem zadowoleniem i radością przyjmujemy deklarację poczynioną przez obu Prezesów PZK dotyczącą wsparcia merytorycznego i finansowego przez Polski Związek Krótkofalowców wyżej wymienionych działań.
Prezesi w osobach Jurka SP7CBG oraz Piotra SP2JMR zadeklarowali wsparcie finansowania nagród w obu konkursach oraz zaangażowanie się w dystrybucję informacji wewnątrz organizacji pomiędzy ZG a oddziałami terenowymi.
Dziękujemy.
Zapraszamy do współpracy w osiągnięciu naszego wspólnego celu.