Jak ktoś nie czytał to warto...
    SP95094KA pisze:

    Jak dla mnie - temat zapowiadał się arcyciekawie...


    ...Pozdrówka




Z tematu łączności trochę zboczono na inne tory...ale jak zawsze w naszych postach często tak się zdarza. Łączność w czasie Powstania była i to nieźle zorganizowana:
1.przez łączników pieszych najbardziej popularna (nawet przez kanały)
2. telefoniczna
- wykorzystanie sieci telefonicznej- publicznej na terenach opanowanych przez powstańców
- siec telefonów polowych
3. radiowa
- Błyskawica
- Burza - nawdawała przed Błyskawicą jest replika w Muzeum PW razem z Błyskawicą,
- stacje zrzutowe AP4, AP5 zaprojektowana przez inż. Tadeusza Heftmana (vide http://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/wiadomosci/aktualnosc_38959?printMode=true)
Tadeusz Heftman (ur. 1906 w Sosnowcu, zm. 1995 w Wielkiej Brytanii[1]) – inżynier radiotechnik, pionier krótkofalarstwa w Polsce; syn adwokata Eugeniusza Heftmana; absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (matura 1924/25 Na początku 1924 roku w Sosnowcu działała już jedna z najstarszych organizacji radioamatorskich w Polsce – Komitet Szkolenia Młodzieży w Radjotechnice. Będąc członkiem tej organizacji, 6 grudnia 1925 roku Tadeusz Heftman, używając znaku TPAX, przeprowadził pierwszą potwierdzoną amatorską łączność z radioamatorem holenderskim N0PM. Pół roku później w kwietniu 1926 roku pod tym samym znakiem TPAX przeprowadził pierwszą łączność międzykontynentalną z amerykańskim krótkofalowcem U1AAO.

Daty te uznaje się za narodziny polskiego krótkofalarstwa, od tego bowiem czasu następuje jego dynamiczny rozwój; w grudniu 1925 r. powstaje pierwsze na świecie biuro QSL.

Oczywiście to w dużym skrócie bo trzeba dodać cały zespół techników i inżenierów w tym wielu krótkofaowców czuwających nad sprawnością techniczną oraz zespół dziennikarzy , spikerów czyli zespół Polskiego Radia.
Pozdrawiam

aniołek


  PRZEJDŹ NA FORUM