QRO w zawodach krajowych
Wstyd!
Bogdan podaje bardzo dobry przykład. Przyjrzyjcie się dokładnie temu zrzutowi:

Szczyty modulacji poszerzają pasmo do ponad 6kHz a do tego wypełniają całkiem dostępne pasmo audio rozmazując głoski. Dokładnie tak się zachowuje przesterowany lub źle skonstruowany wzmacniacz lampowy napędzany z TRX z przegiętą kompresją.

Porównajcie sygnał tej stacji z 3709 do innych sygnałów, a siłę sygnału z 3709 do pracy innej stacji - na 3740kHz - wtedy CQ wołał Maciek ze stacji klubowej SP5PMF/5

w tym samym czasie na innym SDRze (Zielona Góra) sygnał PMF był słabszy:

Tutaj 3740kHz wyglądało o wiele słabiej, o ile w Silcu mieliśmy sygnał porównywalny ze średnią krajową, na drugim SDRze było słabiej - co zresztą mnie nie dziwi. Tak się zachowuje sygnał stacji nadających standardową mocą 100W przy pomocy zwykłych anten typu dipol, delta lub kwadrat. A tymczasem 3709 grzmiało potężnie także na tym SDRze.

A zatem jeśli stacja jest ogólnie bardzo mocno słyszalna na wszystkich odbiornikach, wykazując jednocześnie charakterystyczne poszerzenie widma, a statystycznie jej sygnał na różnych odbiornikach jest mocniejszy o co najmniej 10dB od innych stacji w dłuższym terminie (uśrednienie zmian propagacyjnych), to znaczy, że operator używa QRO.

Ba, on używa, choć nie umie użyć!

Wstyd, bo nawet oszukiwać trzeba umieć!

=>stasiek, sp3mep - nagraj proszę to, co robisz, jak to robisz, umieść na youtube. Nic tak nie pomaga, jak dobry przykład.


  PRZEJDŹ NA FORUM