Dwuelementowa, kierunkowa delta inaczej
antena na 18-14-10-7 MHz z przełączaniem kierunków
Od pewnego czasu użytkuję na 18-14-10-7 MHz deltę pionową, zasilaną na dole linią symetryczną prowadzącą do tunera. Wynalazek ten opisałem tutaj: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=421474&nr_str=2 w poście 2015-08-05 11:50:18. Charakterystyki tej anteny potwierdziły się w życiu, z jej dziwnymi impedancjami tuner sobie poradził, DXy z krajów dotąd niedostępnych sypnęły.

Myślę coraz częściej o dodaniu drugiej delty o takich samych wymiarach 9m x 9m x 9m, która miałaby dla wszystkich czterech pasm spełniać zadanie direktora lub reflektora. Mógłbym wtedy przełączać kierunki.

Wisiałyby te delty tak:




Według zasady działania np. delty SP3PL ramka "bierna" doprowadzana jest do rezonansu na żądanej częstotliwości, bliskiej częstotliwosci pracy anteny "aktywnej" (zasilanej), poprzez reaktancję wtrącaną w jej obwód w miejscu podłączenia linii długiej. Dolny koniec linii trzeba zamknąć elementem C lub L, którego rekatancja przetransformowana przez linię długą będzie miała wartość taką, by wraz z pętlą bierną "zarezonowała".

Można sobie wyobrazić podłączenie na dolnym końcu linii matrycy z elementami LC załączanymi przekaźnikami w taki sposób, by uzyskać na górnym krańcu linii pożądane wartości reaktancji elektrycznie skracających czy wydłużających ramkę bierną dla różnych częstotliwości / pasm. (W odróżnieniu od SP3PL nie planuję zastosowania obwodów wielorezonansowych - multitanków).

Być może uda się to samo uzyskać przy pomocy jednego kondensatora zmiennego (lub jednej indukcyjności regulowanej), który (która) przy dobraniu odpowiedniej długości linii będzie u góry "widziany" jako reaktancja dodatnia (indukcyjna) na jednych pasmach a ujemna (pojemnościowa) na innych pasmach.

W każdym razie rozwiązanie ma być powiązane z przełączaniem lub płynnym regulowaniem elementów LC, tak, aby w dowolnym miejscu pasma można było uzyskiwać optymalną kierunkowość do przodu lub do tyłu.

W przypadku użycia kondensatora zmiennego strojenie może polegać na wstępnym doprowadzeniu do rezonansu ramki biernej na częstotliwości pracy stacji. Będzie to zauważalne, gdyż w momencie uzyskania rezonansu nastąpi tąpnięcie bądź nagły wzrost SWRa w ramce zasilanej (sprawdzone na symulacjach w 4nec2). Odkręcenie od rezonansu nieznacznie w jedną stronę uczyni z ramki biernej direktor, pokręcenie w drugą stronę reflektor. Nastrojenie dokładne na wybranym kierunku prowadzić się będzie na max. odbieranego sygnału lub na minimum stacji zakłócającej z tyłu.

Tyle założeń wstępnych.

Mam pytanie, do Kolegów, którzy brnęli w podobne tematy: jakich trudności się spodziewać, czego unikać?

Np dotarło do mnie dziś, że linia długa prowadząca do budki operatora powinna być raczej drabinką powietrzną niż taśmą płaską, której parametry silnie się zmieniają podczas deszczu pytajnik


  PRZEJDŹ NA FORUM