Radio w filmie
Oto polski film "Krab i Joanna", w którym łączność radiowa była dość istotna dla fabuły. W świecie przedstawionym m/t Rybak Morski/SQGB łączy się ze stacją Szczecin Radio/SPO na fonii. Wywołania i prośba o kolejkę była jak prawdziwa.
Odbiornik jest podobny do starego EKV, ale nadajnik główny? Czy to była może pierwsza Mewa?

Ewidentnie prawdziwe wyposażenie kabiny radio na prawdziwym statku, który rzeczywiście nazywał się Rybak Morski, był to statek szkolno-rybacki Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie, wszedł do eksploatacji w połowie lat siedemdziesiątych. Film z 1980r.

W rolach epizodycznych wystąpiła prawdziwa załoga tego statku, pod dowództwem kpt.ż.w. Marka Mondrzewskiego, w tym prawdziwy radiooficer. Tego filmowego grał Kazimierz Tarnaś. Zauważcie, że zachowanie tego drugiego R/O było bardzo zbliżone do tego, jak naprawdę działał, tak samo siedział przy maszynie, na potrzeby filmu odsunięto tylko klucz telegraficzny, bo normalnie znajdował się na stole bliżej operatora.