jaka będzie propagacja w najbliższych latach ?
Przy okazji jeszcze dwie ciekowstki, niby oczywiste, ale pouczające:

1/ Jak potężny jest czynnik propagacji widać z rozpiętości S/N na wyżej wklejonej mapie dla 7 MHz z godziny 9 UTC. Dla ułatwienia powtórzę fragment tamtego rysunku:



Rozpiętość między minimalną i maksymalną wartością S/N wyniosła prawie 273 dB. I to na obszarze niewiele większym od Europy. Nie da się tego skompensować zwielokrotnieniem mocy nadajnika czy zwiększeniem zysku anteny. Te dwa zabiegi razem dadzą może kilkanaście dB poprawy. A tu do pokonania ponad 250!


2/Zmienność propagacji w czasie doby. Na ucho jest to tak, że rano wojna ze wschodu na 7,050 MHz słyszana była miernie. Teraz jest już 59 z plusami. Dynamika zmiany dobowych 30 dB, czyli 5 S.




Przy okazji zielony kolor sygnalizuje w okolicach 11 UTC chwilową zmianę rodzaju propagacji z F2 na F1. A co za tym idzie zmiana kąta z 40 na 30 stopni.




Dla większości użytkowników ta zmiana z F2 na F1 przejdzie niezauważalna. Jeśli jednak ktoś ma antenę z dziurą pomiędzy listkami właśnie dla kąta elewacji 30 stopni, to doświadczy kilkudziesięciominutowego zaniku.


  PRZEJDŹ NA FORUM