Wzmacniacz mocy na pasma KF 50 W - DIY?
    SP5XMI pisze:

    Tak, ALE dopiero wtedy, gdy dobudujesz filtry pasmowe, przerobisz układ BIAS i zrobisz nowe transformatory dopasowujące na wejściu i wyjściu (czyli jest to większa przeróbka, niż podaje ten kolega). Chyba, że używasz anteny o bardzo wąskim paśmie pracy - na przykład magnetycznej pętlowej strojonej do rezonansu kondensatorem. Inaczej będziesz mieć generator śmieci.
    Miałem na warsztacie taki kaloryferek, bo użycie CBcznej "dopałki" również rozważałem. Gdybyś nie zrobił filtrów i pracował z takiego wzmacniacza na dipolu lub delcie, to gdy będziesz wołać na 7MHz na CW, to na 21MHz będą się stacje zgłaszały do twojej trzeciej harmonicznej. Sprawdziłem osobiście, sygnał na trzeciej harmonicznej na 21MHz (po dołączeniu do poziomej delty) dał się odebrać na websdr w innym kraju. Do takiego wzmacniacza potrzebujesz sześciu przełączanych filtrów by pokryć wszystkie pasma KF.

Oj tam, demonizujesz.
Wykonywałem próby z takim wzmacniaczem, wymieniłem transformator szerokopasmowy na wejściu i nawinąłem go na rdzeniu dwu otworowym z nieznanego materiału, ale pochodzącego ze starego symetryzatora anteny TV i pozostałe elementy zgodnie z opisem ze strony SP3SWJ, z tym, że podłączałem wzmacniacz poprzez skrzynkę antenową i poziom harmonicznych nie był zatrważający, nie mierzyłem go analizatorem, ale drugim odbiornikiemoczko
A popularne kondensatory, do filtrów pasmowych do 100W, są jak najbardziej OK, drut też można stosować typu DNE.
Przekaźniki też nie muszą być jakieś specjalne, ludzie wykonują takie konstrukcje i działają, a ty od razu straszysz, że będzie generator śmiecianiołek
Poza tym wymienione poprzednio w linkach moduły, także wymagają zbudowania filtrów pasmowych na wyjściu, niech kolega próbuje, po co go zniechęcać.


  PRZEJDŹ NA FORUM