Organizacja pracy na radiu podczas imprez/zagrożeń/prowadzenia sztabu kryzysowego
Wszystko zależy od ilości stacji w sieci i natężenia ruchu. Przy mniejszych sieciach można zrezygnować z drugiej częstotliwości i cały ruch odbywa się na częstotliwości pracy stacji głównej. Wymaga to dużej dyscypliny stacji w sieci i doświadczenia operatorów stacji głównej. Dwóch operatorów na stacji głównej to zawsze niezbędne minimum.
Struktura zaproponowana przez Waldka jest nieefektywna, przy 12 stacjach wystarczy jedna stacja główna. Przy dużej ilości stacji w terenie dzieli się je na grupy i obsługiwane są w podsieciach na różnych częstotliwościach. Stacje główne pracują w sieci wyższego rzędu na oddzielnych częstotliwościach, gdzie główną stacją jest stacja "organizatora" i tam przesyłają zebrane i przetworzone komunikaty z sieci podległych.
Należy też pamiętać o ustaleniu częstotliwości zapasowych dla każdej sieci. Częstotliwość zapasowa bywa przydatna z wielu względów.
Czasami przydatna jest praca w półdupleksie, gdzie stacja główna nadaje na innej częstotliwości niż odbiera.
W sieciach UKFowych, gdy stacja główna nie zapewnia łączności na całym terenie działań z powodu niekorzystnego połóżenia - używa się przemienników.


  PRZEJDŹ NA FORUM