Organizacja pracy na radiu podczas imprez/zagrożeń/prowadzenia sztabu kryzysowego
W miarę wzrostu skali pojawią się problemy, z którymi amatorzy rzadko muszą sobie radzić. Podstawowa zasada to obsługa jednego medium przez jedną osobę, zarządzanie ruchem, numerowanie QTC i prowadzenie dziennika.
Proponuję skorzystać z doświadczeń stacji profesjonalnych. Dwie częstotliwości - wywoławcza i robocza. Stacje mobilne zgłaszają się do centrum na wywoławczej podając krótko do kogo i rodzaj (zwykła, pilna), następuje przejście na częstotliwość roboczą, gdzie przekazuje się QTC we właściwej kolejności. Z kolei wywołanie ze strony stacji centralnych odbywa się na częstotliwości wywoławczej. Sprawy mniej pilne załatwia się listą trafiki - centrum zbiera listę QTC do przekazania i co pewien czas podaje listę sygnałów wywoławczych dla których są QTC. Stacje z listy przechodzą na częstotliwość roboczą i odbierają QTC.
Po stronie centrum pracuje co najmniej dwóch operatorów - koordynator oraz operator, który odbiera i wysyła QTC. Koordynator pracuje na wywoławczej, zarządza ruchem. Operator spisuje i przekazuje QTC. Ze względu na ograniczenia prawne nie będzie możliwe połączenie sieci amatorskiej z publiczną telefoniczną, by zrealizować połączenia radiotelefoniczne (QRJ).
Wada - powolna komunikacja dla QTC o niskim priorytecie. Zaleta - porządek oraz doświadczenie. W ten sposób działało wiele profesjonalnych stacji przez co najmniej 40 lat.


  PRZEJDŹ NA FORUM