Łączność lokalna na KF - NVIS
Komunikacja na KF bez strefy martwej
    sp9dfh pisze:


    Moim zdaniem postawione przez Tomka zadanie należy podzielić na dwa etapy.
    1. Wyznaczyć optymalny kąt elewacji wiązki głównej anteny
    , aby "osiągnąć" wymagany obszar.
    ... Np. Ham CAP po najechaniu kursorem na wybrany obszar podaje optymalny kąt elewacji i rodzaj propagacji (jedno lub wielokrotne odbicie od określonej warstwy).


Dzisiaj zapoznałem się z Ham Cap. Dwa punkty na mapie Polski odległe o ok. 400 km, współrzędne pierwszego: 52N, 19E (okolice Łęczycy), współrzedne drugiego 54N, 23E (Suwałki).

W paśmie 80m dominuje łączność poprzez warstwę F2, przy wymaganym kącie elewacji 52-65 stopni. Latem (w lipcu) 5 godzin, a zimą (w styczniu) około 1 godziny, w okolicach południa działa warstwa E i elewacja 29 stopni.

W paśmie 40m w jasnych godzinach dnia łączność odbywa się dzięki warstwie F2, kąt elewacji 52-66 stopni.


Wniosek z pierwszego etapu:

dla zasięgu 0-400 km szukamy takiej anteny, która (dla obydwu pasm: 3,5 i 7 MHz) będzie promieniowała z kątem wzniesienia od 52 do 90 stopni.

Mamy świadomość, że:

Na 80 metrach w samo południe nie będzie to antena optymalna, zimą nastąpi chwilowy zanik łączności, latem kilkugodzinny.

Na 40 metrach zimą łączność krajowa możliwa jest jedynie w ciągu kilku jasnych godzin, latem prawie całą dobę. Jednak nie mam tu całkowitej pewności: niepokoi mnie to, że krzywa MUF latem znajduje się poniżej 7 MHz. Czy to groźne?

Proszę o sprawdzenie powyższego i o zielone światło dla etapu drugiego. aniołek

    sp9dfh pisze:


    2. Do łączności z wybranym obszarem należy zaprojektować antenę, w której maksimum promieniowania będzie równe optymalnemu kątowi elewacji z poprzedniego punktu.


  PRZEJDŹ NA FORUM