FT-2000D
    SP5ELA pisze:

    Do SP5LMT (i nie tylko do niego..).
    Problem filtru w torze nadajnika, a dokładnie ustalenie, czy filtr bierze w ogóle udział w formowaniu sygnału wymaga analizy dokumentacji. Chwilowo nie mam czasu na badanie schematu, może któryś z dyskutantów dokona analizy. Ale przyjmując, że transceivery serii "2000/5000" maję prekonfigurowane fabrycznie nastawy sygnału TX-a "wideband" (2800Hz, 2900Hz, 3000Hz i 4000Hz) raczej należy przyjąć, że filtr w drugiej IF nie bierze udziału w ww. procesie. Formowanie sygnału nadajnika dla emisji SSB odbywa się w systemie DSP


Przez jakiś miałem okazję pracować na K3.
Konstruktorzy Elecrafta nie zaufali tylko układom DSP.
Sygnał SSB przechodził przez roofing filtr 2.7 kHz, przy przełączeniu w ESSB radio korzystało z filtru 6kHz (AM).
Natomiast w IC-775DSP sygnał wyjściowy przechodzi przez jeden z filtrów SSB w drugiej pośredniej radia.
Pamiętam jak pokazały się pierwsze radia Kenwood TS-870 i IC-756pro. Producenci opisywali w samych superlatywach parametry tych urządzeń.

Jeden z kolegów telegrafistów, wymienił Oriona na IC-756pro, jeszcze tego samego dnia odwoził radio do właściciela Icoma z drugiego końca polski.
Twierdził, że słuchanie CW na pro jest bardzo męczące.

Jeżeli tor nadawczy nadajnika w Yaesu został oparty tylko na układzie DSP, jest wielkie prawdopodobieństwo że można go przesterować.
Podejrzewam, że w torze nadawczym może siedzieć prosta murata. Jest to możliwe, ponieważ Yaesu AM i FM realizuje oddzielnym torem.

Nie bez powodu, większość producentów zaczęło stosować 9MHz jako pierwszą pośrednią, gdzie wykonanie dobrego filtru jest łatwiejsze i tańsze.
W połączeniu z nowoczesnym układem DSP, bardzo poprawia parametry radia.




  PRZEJDŹ NA FORUM