Mocowanie odciągów
    frantastic pisze:


    Myślę jednak, że w przypadku amatorskiego masztu gdzie odciągi będą z pewnością z linek elastycznych z tworzywa sztucznego, gdy będzie ich cztery w jednym piętrze, to naprężenia niejako automatycznie się rozłożą i będzie ok.


Niestety, naprężenia nie rozłożą się automatycznie, tak się dzieje tylko przy stosowaniu 3 odciągów. Natomiast to czy będzie ok czy nie, to już zupełnie inna sprawa. wesoły



    sp7ivo pisze:



    "Przy trzech odciągach rozmieszczonych co 120 stopni, wystarczy napiąć jeden a w pozostałych dwóch siła będzie identyczna!"

    Znowu intuicja podpowiada mi, że owszem, siły wyrównają się, ale kosztem wygięcia masztu. Przy jednym, znacząco luźniejszym odciągu, próba naciągnięcia którymś z pozostałych musi skończyć się przesunięciem punktu mocowania. Więc nie wiem, czy jest jakaś zaleta takiego rozwiązania w warunkach amatorskich.


Tak jak pisałem, trzeba dobrze znać fizykę, wtedy intuicja nie zawodzi. wesoły Przy czterech odciągach nie da się w prosty sposób ustalić, wartości siły w każdym z odciągów.
Przy trzech odciągach, we wszystkich występuje zawsze taka sama siła. Wystarczy zmierzyć w jednym. Oczywiście przy założeniu, że masz jest do podłoża przymocowany na jakimś elemencie przegubowym czy wahliwym. To prosta fizyka i nie ma tu żadnej filozofii. Przy trzech odciągach zatem, nie może być sytuacji o jakiej wyżej piszesz, że któryś jest znacząco luźniejszy. Proponuję abyś sobie zamodelował prosty eksperyment. Weź kawałek patyka (np ołówek albo kijek) wbij go na plastelinie w środek talerza i przywiąż na jego szpicu 3 jednakowej długości sznurki. Następnie dwa zaczep taśmą klejącą na brzegu talerza i ciągnij pozostały wolny. Zobaczysz co się stanie. Następnie zrób taki sam model ale z 4 lub 5 sznurkami. Tedy wszystko zrozumiesz. wesoły

    sp7ivo pisze:


    A swoją drogą, i pytam całkiem poważnie, czy jest jakaś metoda pomiaru lub wyznaczenia siły naciągu w odciągach w naszych warunkach?

Siłę można zmierzyć dynamometrem albo tensometrami i odpowiednim mostkiem albo miernikiem siły naciągu lin.


Ciekawa praca badawcza: https://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i3/i4/i2/i2/r3422/KoziolK_PretoweKonstrukcje.pdf

Pozdrawiam!


  PRZEJDŹ NA FORUM