Pytania z zakresu ochrony odgromowej
Na początek: trochę chyba wyskoczyłem z tym tematem...

Poza forum jeden ze znajomych dorzucił, że w sumie to sama cegła stanowi jakiś materiał izolacyjny, więc hipoteza o możliwości wystąpienia przebicia ze szpilki połączonej z przewodem odprowadzającym do przewodów instalacji elektrycznej zaczyna być wątpliwa.

No i żeby prawo Kirchoffa zadziałało, musi najpierw powstać przebicie i kanał którym prąd popłynie - bo inaczej to tylko odnoga bez dalszego ciągu, stanowiąca pojemność do przeładowania (nie będę się już zanurzał w teoretyzowanie czy zamieni się to w antenę i na jakiej częstotliwości impuls wyśle ;-) to temat na pracę na uczelni dla ludzi chcących poprawić lub zanegować normę ;-) ).

    sp3nux pisze:

    Na "moim" 4-ro piętrowcu zwody są prowadzone od dachu z jednym mocowaniem do ściany na parterze

Kiedyś za PRL w wielkiej płycie też tak miałem - mocowanie tylko na górze i na dole. Stąd mnie zdziwiły te mocowania po długości przewodu odprowadzającego idącego z góry od dachu.

    SP6MCW pisze:

    W sprawie ochrony odgromowej obowiązuje, o ile mnie pamięć nie myli, PN-HD 60364.

Goglnąłem ale to chyba nie to. Znalazłem PN-EN 62305-1:2008 ... PN-EN 62305-4:2009 i info że podlegają poprawkom.
Przepraszam, nie pracuję w tym zawodowo, trudno mi się ustosunkować.

    SP6IX pisze:

    Nie poprawiaj tego a jak masz wątpliwości to nie na forum tylko odpowiednich służb budowlanych .

Dokąd nie będę miał pewności że faktycznie jest to idiotyzm a moje rozumowania są poprawne i dokąd nie będzie na to paragrafu, to nic nie zrobię, bo jak nie ma paragrafu to nie ma co zaczynać.

    SP820126 pisze:

    nie jest wymienione z jakiego maja byc materialu, (wyjatkiem jest HVI gdzie odstepy i material jest ostro wymieniony) raz jest to metalowa klamra lub betonowy klocek albo z tworzywa,

OK... Co to jest HVI? High Voltage Interconnect?

    SP820126 pisze:

    2- przy montazu na budynek zastany ... omija sie instalacje elektryczne, antenowe, omija sie metalowe czesci prowadzone do wewnatrz budynku, czesto zwodem jest zbrojenie budynku razem z poprowadzonym w betonie drutem

No to żaden z tych warunków nie został zachowany. Jedyne zdążyłem sobie dośpiewać, to że starali się trzymać zbrojonego filara (H-rama) który przed remontem tej instalacji stanowił właśnie odprowadzenie po zbrojeniu. Starali się też trzymać narożnika, bo rozumiem że narożnik to jest takie miejsce gdzie z jakichś powodów taki przewód odprowadzający zwykle się puszcza.
Tyle że... zrobili to kawałek od słupa i dokładnie równolegle z innymi instalacjami tak jak opisałem.
Czyli co, wychodzi że projekt spaprany i niezgodny z normą?
Czy dałbyś radę podrzucić która to norma i które zapisy? Do oklepu może to nie starczy, ale do dyskusji już tak. W razie szkód będzie korespondencja dowodząca że ktoś wiedział o problemie (sory ale nie ukrywam że takie mam do tego mało sympatyczne nastawienie).

    SP820126 pisze:

    w domu powinienes posiadac instalacje przepieciowa

Ochroni mi to obwody zasilaczy wpięte w sieć w której nastąpi zaindukowany strzał?
Ile to przewodowa sieć musi być żeby takie zabezpieczenia miały sens i dało się zainstalować? Zero+faza czy jeszcze trzeci potrzeba?

    SP820126 pisze:

    listwe z filtrem

Rzecz w tym, że to wszystko leży zaraz za tą ścianą...

    SP820126 pisze:

    napisalem na podstawie norm niemieckich

Jeśli to ta sama norma europejska, to chyba OK (?). Trudno mi się ustosunkować.

    so3ak pisze:

    1. Wykonawca instalacji odgromowej na pewno wykonał ją na podstawie projektu technicznego który będzie dostępny u zarządcy nieruchomości(spółdzielni)

Tak, na razie sprawdzam czy mam rację i jest ich za co sklepać i czy przypadkiem nie jestem pociesznym idiotą wymyślającym bzdury.

    so3ak pisze:

    2.Jak porównasz rezystancję przejścia pomiędzy uziomem a hipotetycznym kołkiem wbitym w ścianę to prąd udarowy wyładowania milion razy szybciej zostanie skierowany do uziomu niż by miał przejść do jakiegoś zbrojenia w ścianie z tego kołka .

Tak.
Z drobnym czepianiem się:
Kołek nie jest hipotetyczny, siedzi już w ścianie, połączony galwanicznie ze zwodem.
Nie do zbrojenia tylko do instalacji sieci energetycznej (pion RTV mniej mnie obchodzi, ale chyba ma znaczenie, bo jest ciągły od góry do dołu wzdułuż tego przewodu odprowadzającego).
I nie szybciej, ale rozumiem co miałeś na myśli - przepływ tam gdzie najmniejsza rezystancja i największa różnica potencjałów.
+ uwagi o izolacyjności cegły spoza forum powyżej.

    so3ak pisze:

    3.Wygoogluj sobie producentów akcesoriów do instalacji i porównaj z tym co masz na ścianie budynku .Każdy producent posiada na produkowany materiał certyfikat zgodności z obowiązującymi normami ( do pobrania na stronie producenta)

Zrobiłem to i widzę że takie metalowe szpilki są w asortymencie...

    so3ak pisze:

    Państwowa Straż Pożarna , może tam znajdziesz odpowiedzi na pytania.

No tak, zaraz ktoś się wbije i powie że to dość dobre podsumowanie początku tematu ;-) . Bo i trochę tak jest.
Na poważnie to chyba najmniej kompetentna z przewijających się w temacie instytucji (?)...

    SP6IX pisze:

    z roku 2006

Nie jestem specjalistą z dziedziny, ale wygooglane normy zdają się być nowsze.
(Widzę twój ostatni post, nie dyskredytuję cię, po prostu będąc laikiem zauważam rozbieżność.)

    SP2IPT pisze:

    Co do prowadzenia zwodow pionowych wzdluz innych instalacji to coz, formalnie rzecz biorac to zwody sa wazniejsze od instalacji teletechnicznych ...
    Zakladajac, ze jest to modernizacja to prawdopodobnie nie dalo sie tego inaczej poprowadzic - jest to zawsze zwiekszenie bezpieczenstwa czyli z definicji nawet taka instalacja jest lepsza niz jej brak.

Też mi to przez głowę przeleciało.
Ale pianę toczę, bo mam wrażenie że u mnie akurat ryzyko zniszczeń wzrosło.

    SP2IPT pisze:

    Nie przypominam sobie regulacji prawnych definiujacych minimalna odleglosc od przewodzacej czesci kotwy wsporczej zwodu lub odleglosci od samego zwodu. Nie siedze jednak zbyt gleboko w pomiarach budynkow mieszkalnych i musialbym siegac do przepisow aby miec pewnosc, prosze nie traktuj zatem tego zdania jako prawde objawiona wesoły

OK. Jeśli tak to temat przegrany. Z dokładnością do tego co napisał SP820126 (cytat powyżej).

    SP2IPT pisze:

    Oczywiscie rownolegle ulozenie przewodow zmienia wspolczynnik sprzezenia obwodow M, ale we wzorze jest dalej di/dt. Typowy prad piorunowy to 20-30 kA szczyt (zdarzaja sie do mniej wiecej 100 kA), czas do szczytu 1,2 us, czas do polszczytu 50 us.

Tak, jak już wykoncypuję jak spróbuję to policzyć (od tego należało zacząć, ale z drugiej strony zanim dojdę... to prościej zapytać).

    SP2IPT pisze:

    Niestety przy bliskim wyladowaniu trzeba po prostu miec szczescie wesoły

No dobra, ale mi się rozchodzi o wzrost ryzyka strat.

    SP2IPT pisze:

    Temat jest trudny i "mi sie zdaje" moze wyprowadzic na manowce.

Dlatego jako laik pytam. Zwłaszcza że jak temat jest trudny to trudno odróżnić bajkopisarstwo od prawdy.


  PRZEJDŹ NA FORUM