SR6JG - Góra Kopa/Karpacz
gruntowna modernizacja
Witam

Informacje o jeszcze działającym, pierwszym przemienniku SR6JG były kiedyś na starej www SOT PZK-13.
Powstał dzięki Henrykowi SP6CRT z Jeleniej Góry, który zbudował go i uruchomił.

W Komunikacie z 27 lutego 2007 r. w artykule "Trzynaste urodziny SR6JG." można było przeczytać:

Przemiennik SR6JG działa nieprzerwanie od 19 maja 1997 roku. Pracuje z Góry Mała Kopa (lok. JO70UR) dzięki gościnie Kolei Linowej w Karpaczu. Częstotliwość nadajnika wynosi 438,675 MHz, a odbiornika 431,075 MHz.
Od tego czasu nie był konserwowany, ale działa mimo surowych górskich warunków zainstalowania. Znaczna wysokość (1375 m. nad poziomem morza) zapewnia zasięg ponad 100 km.
Do uruchomienia przemiennika wystarcza fala nośna. Uruchomianie tonem 1750 Hz zostało wyłączone, co okazało się posunięciem trafionym, bo ułatwia uruchomienie przemiennika i nie pociąga żadnych ujemnych skutków.

Podstawę przemiennika stanowi demobilowy zespół nadawczo-odbiorczy telefonii komórkowej produkcji firmy Philips.

Wejście odbiornika chroni dodatkowy czteroobwodowy filtr helikalny. Zastosowano osobne anteny do nadajnika i odbiornika. Są to pionowe dipole ustawione obok masztu, który stanowi reflektor.

Z powodu dużych wahań temperatury i zrezygnowano ze sterownika mikroprocesorowego, a wykonano go w oparciu o tradycyjnie układy scalone CMOS. Nie przeszkodziło to aby sterownik realizował unikalny program. Tekst znamiennika został podzielony na trzy zdania:
- Znak wywoławczy (SR6JG)
- Lokator
- Informacja o mocy wyjściowej i wysokości nad poziomem morza.
Jeśli przemiennik nie jest używany znamiennik jest uruchamiany w odstępach co około 35 minut. Podczas prowadzenia korespondencji znamiennik włącza się osiem razy częściej. Pierwsze zdanie znamiennika (znak wywoławczy) nadawane jest zawsze, ale następne zdania tylko w przypadku kiedy nie jest prowadzona korespondencja. Po nadaniu pierwszego zdania losowanie decyduje czy zostanie nadane drugie zdanie. Po drugim zdaniu następne losowanie decyduje czy zostanie nadane zdanie trzecie. Pełna sekwencja występuje rzadko.
Jeśli nadajnik zostanie włączony nieprzerwanie na ponad 4 minuty, uruchamia się na kilkanaście minut blokada nadajnika. Blokadę można usunąć wcześniej wysyłając na wejście przemiennika sygnał 1750 Hz. W ten sposób przemiennik jest zabezpieczony przed otwarciem blokady szumów (i stałym włączeniem nadajnika) przez zakłócenia na częstotliwości wejściowej. Dodatkowo nie pozwala to użytkownikom na zbyt długie relacje.

Zapraszamy do łączności przez przemiennik SR6JG.

SUDECKI ODDZIAŁ PZK, OPERATORZY i SP6CRT.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Tyle informacji historycznych otrzymanych dzięki uprzejmości Henryka SP6CRT w lutym 2015 r.


  PRZEJDŹ NA FORUM