Half Sloper W3DZZ vs Short Dipol 2x10m
Dzięki za szeroki odzew i wszystkie podpowiedzi.

Niestety antenę mogę rozpiąć pomiędzy domem a budynkiem gospodarczym, który jest 20m od domu. Przestrzeń pomiedzy tymi budynkami to mój ogród z którego przed południem korzysta przedszkole, dlatego chciałbym tam umieścić coś co w miarę nie będzie się rzucało w oczy, aby rodzice dzieci przedszkolnych nie zastanawiali się czy to aby napewno nie szkodzi...

Dlatego nieststy iV nie wchodzi w grę ze względu na dodatkowy punkt podparcia który będzie musiał stanąć na ziemi w ogrodzie, podobnie jak antey z kilkoma zestawami dipoli - wizualnie będzie zbyt dużo "drutu" w powietrzu.

Nieststy jestem skazny na coś prostego, jedyne co mi na razie przychodzi na myśl to tylko:
1)Half Sloper W3DZZ jest tylko jednym ramieniem z jednym trapem, punkt zasilania bedzie na ścianie i od razu bedzie uziemiona do instalacji odgromowe. Jako minus obawiam się jej kierunkowości ponieważ będzie wycelowana odwrotnie niż na SP - dlatego proszę o opinie użytkowników tego rozwiązania jak duża jest to kierunkowość.

2)Short dipol, mniejsza kierunkowość, jednak nie wiem czy FT-450D da radę ją stroić skrzynką wbudowaną, no jeszcze kwestia punktu zasilania, bedę musiał w tym przypadku kombinować z podpinaniem fidera pod jedno ramię aby nic nie schodziło na ziemię

Sam nie wiem co będzie mniejszym złem..

PS.1 Co do GP7 to oczywiścei też mogę ją wziąść pod uwagę zamiast GP5, wiem że dojdziem mi wtedy 40m na niskim kącie w sam raz do DXowania, chociaż w sumie wysokoć anteny wzrasta o kolejne 2m a z tym tez nie chcę przesadzić.

PS.2 Dzięki za info o HF20A - faktycznie ciekawa konstrukcja - nie znałem jej wcześniej, jednak wymaga ona dwóch punktów uziemiemia i ewentualnego podparcia. Dodkowo pracuje ona kierunkowo a dla mnie to bedzie nie korzystne ponieważ będę wycelowany głównie w Słowaków i dalej na południe.