Half Sloper W3DZZ vs Short Dipol 2x10m
Witam Wszystkich,

Powoli przymierzam się do aktywacji również na KF i dlatego pojawiało się u mnie standardowe pytanie "co powiesić?".

Tak jak do pasam 20m w górę nie mam wątpliwości że to będzie antena GP5 produkcji z Radomia, to prawdziwy dylemat mam z pasamami 80m i 40m.

Nieststy w grę wchodzą dwa ograniczenia. Pierwsze co do dostępnego miejsca: nie mogę sobie pozwolić na powieszenie czegokolwiek dłuższego niż 20m, a drugim ograniczeniem jest specyfika miejsca w którym mieszkam, ponieważ jest to budynek mieszkalno - usługowy. Na piętrze mam swoją prywatną część mieszkalną, a cały parter wynajmuję i aktualnie znajduje się tam przedszkole. Dlatego też nie chcę wiszać/stawiać "rozbudowanych" konstrukcji antenowych, które mogły by wzbudzić niepotrzebne pytania u osób trzecich, co mogło by zaszkodzić prowadzonej działanlości.

W tym momencie mam dwa typy anten, nad którymi się zastanawiam:
- Half Sloper wykonany z jednego ramienia W3DZZ
- krótki dipol długość do 20m, z przenaczeniem do pracy na pasmach 80 i 40m.

Każda z nich ma swoje wady i zalety:

Połowa W3DZZ szerzej sie stroi, jest bardziej dyskretna ponieważ punkt zasilania był by przy ścianie, no i do czasu postawiania GP5 będę miał do dyspozycji wyższe pasma. Minusem jej będzie kierunkowość, co ma dla mnie duże znaczenie ponieważ akurat mogę ją powiesić tylko w kierunku odwrotnym niż RP, czyli na południe.

W przpadku Short Dipola, na plus jest charakterystyka, która jest w tym przypadku bardziej dookólna, ale sama antena stroi się bardzo wąsko (nie wiem czy skrzynka wbudowana w FT-450D da radę, objąc całe pasmo 80m). Minusem jest też punkt zasialania anteny, który jest na środku, a fider zwisający na dół nad samaym środkiem ogrodu, nie będzie mile widziany.

Porszę o Wasze opinie, która z tych anten będzie lepsza do pracy krajowej + państawa ościenne (nic więcej nie oczekuję po 80/40m), a jeżli ktoś ma pomysł na inne rozwiązanie to również chętnie wysłucham.