Izolator antenowy - jak tego użyć
    cubes pisze:

    Mam do powieszenia G5RV na dokładnie takich izolatorach i pytanie brzmi czy "zawinięcie" ramiona anteny w celu "ściśnięcia" klamerką, a tym samym skracanie "optyczne" anteny analogicznie jak na rysunku(klamerki) :



    ma wpływ na charakterystykę anteny?
    Czy taki sposób montażu do izolatora jest poprawny czy też rekomendujecie inny z własnego doświadczenia?

Tak klamerka to izolator, a "pętle" porobione są ze względów mechanicznych, aby pod wpływem sił natury (wiatr, lód, szron) nie wyrwać przewodów (ramion anteny) ze złączy. Tak samo robi się w przypadku balunów, które stanową znaczne obciążenie dla ramion zwykłego dipola, oto przykład:



Reasumując, zmiana długości ramion ma wpływ na pracę anteny, złożenie nawet fragmentu obu ramion o tą samą długość po obu stronach spowoduje, że będzie pracować "wyżej". W przypadku G5RV jeśli założysz w/w izolatory nie powinno znacząco wpłynąć na jej pracą, gdyż jest to antena kompromisowa. Można powiedzieć, że to nie UKF, gdzie każdy odcięty kawałek centymetra promiennika odstraja antenę w sposób znaczący. wesoły Dla pracy anteny na KF znaczenie ma nie tylko sama długość ramion, ale także warunki w jakich będzie zawieszona i tak może się okazać, że wypadkowa innych czynników (gleba, bliskość materiałów metalowych) spowoduje prawidłowe zestrojenie w wymaganym paśmie lub pasmach, ale także i odwrotnie. Po prostu należy przez cały czas eksperymentować z tak relatywnie dużymi antenami na KF.
Zerknij na ten projekt, zobaczysz jak rozwiązane jest strojenie "wąsami". wesoły
http://www.sp-qrp.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=35


  PRZEJDŹ NA FORUM