Forum, Facebook, Youtube, Czat, Skype, Twitter, Blog, Photoblog, Chmura...
A gdzie miejsce na krótkofalarstwo?
„Uważam, że jest bardzo prawdopodobne, iż za kilkaset lat, gdy nasze czasy będą opisywane z odległej perspektywy, najważniejszym wydarzeniem, o którym historycy będą pamiętać, nie będzie rozwój technologii, Internetu, handlu elektronicznego, lecz nie mająca precedensu zmiana kondycji człowieka.
Po raz pierwszy – i rozumiem to dosłownie – coraz większe rzesze ludzi mogą dokonywać wyborów.
Po raz pierwszy ludzie muszą kierować własnym życiem. I jesteśmy do tego kompletnie nieprzygotowani.


To myśli Petera Druckera - eksperta ds. zarządzania, wykładowcy akademickiego, badacza procesów organizacji i zarządzania w korporacjach oraz organizacjach non-profit; ważanego za jednego z najwybitniejszych myślicieli i teoretyków zarządzania XX wieku.
Drucker chciał, abyśmy bezustannie kwestionowali swoje założenia. Był zwolennikiem stabilności i wizji. Zdawał sobie sprawę, że przewodzenie w trudnych czasach wymaga umiejętności przewidywania kierunku zmian, a także podejmowania decyzji, czego nie należy zmieniać.

Rozwój cywilizacyjny współczesnego świata odbywa się na niespotykaną jak do tej pory skalę. Nowoczesne technologie stały się tak powszechne, że trudno nam sobie wyobrazić bez nich codzienne życie. Telewizja, radio, komputery, smartfony, tablety, iPod-y, konsole do gier… elektronika w naszych domach, miejscach pracy, w samochodach – zmienia nasze życie.
Czy jednak wiemy, jaki ma to wpływ na nas? Czy wiemy dokąd zmierzamy?
Co chcemy osiągnąć?
Co już wiemy?


”Z reprezentatywnych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wynika, że dzieci i młodzież między ósmym a osiemnastym rokiem życia spędzają 7,5 godzin dziennie na korzystaniu z mediów elektronicznych. Jest to więcej niż czas ich snu. Podobnie z badań sondażowych przeprowadzonych w Niemczech wśród 45 000 uczniów dziewiątej klasy wynika, że średni czas korzystania z mediów wynosi ponad 7 godzin, przy czym nie uwzględniono tu telefonów komórkowych i odtwarzaczy MP3. Czas ten jest dłuższy niż spędzany w szkole.
Wyniki wielu badań światowych pokazują, że sytuacja jest niepokojąca.

Fragment z corocznego sprawozdania pełnomocnika niemieckiego rządu ds. uzależnień Mechtild Dyckmans z 22 maja 2012 r.:
Około dwustu pięćdziesięciu tysięcy osób między czternastym a dwudziestym czwartym rokiem życia uznaje się za uzależnione od internetu, a milion czterysta tysięcy użytkowników internetu zalicza się do grupy zagrożonych tym uzależnieniem.”

To myśli Manfreda Spitzer, wybitnego neurobiologa, profesora, badacza mózgu z książki „Cyfrowa demencja”

W jakim kierunku więc pójść?
Czy podporządkować się współczesnym trendom, modom, idolom… i tworzyć coraz nowsze portale, fora, czaty, komunikatory, gry?


A może jednak posłuchać „mędrców świata” i wrócić z wirtualnego świata do normalnego życia, by bardziej być niż mieć, by bardziej być człowiekiem myślącym, twórczym, kochającym, niż mieć bezduszne maszyny, które będą za nas próbowały wszystko zrobić?

William Powers w swej książce "Wyloguj się do prawdziwego życia" napisał:
” E-maile, SMS-y i wiadomości głosowe; zaczepki i tweety; powiadomienia i komentarze; linki, tagi i posty; zdjęcia i filmiki; blogi i vlogi; pliki i foldery; feedy i filtry; tablice i widżety; tagi i chmury; nazwiska użytkowników, hasła i klucze dostępu; wyskakujące okienka i banery; dzwonki i wibracje – życie w cyfrowym świecie bywa męczące…

Smartfony, laptopy, tablety służą nam na wiele wspaniałych sposobów. Ale jednocześnie utrudniają skupienie, efektywną pracę, budowanie relacji z innymi oraz osiągnięcie życiowego spełnienia.

Jak się uwolnić od niszczącego wpływu technologii na nasze życie? Jak nie zwariować w cyfrowym świecie? William Powers proponuje nowy sposób myślenia, codzienną filozofię życia z ekranami.

Cyfrowa łączność służy nam najlepiej, gdy jest zrównoważona przez brak łączności.
Na jak długo potrafisz się rozłączyć?


A XXI wiek wcale nie jest pod tym względem wyjątkowy: już Platon udowadniał, że nawet mieszkańcy starożytnej Grecji niepokoili się wpływem najnowszych technologii na ludzki umysł i szukali sposobów, aby uciec od tłumu…”.

Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na nasze tak wszechstronne hobby – krótkofalarstwo? poruszonyzaskoczony


  PRZEJDŹ NA FORUM