Przeróbka CB na TRX na 10m FM.
Przeciągnięcie częstotliwości pracy wcale nie będzie takie proste bez przebudowy syntezy. CB radia są budowane przy wykorzystaniu dedykowanych układów scalonych syntezera (przykład z przeszłości :LC7132 dla TRX z mechanicznym przełącznikiem, LC7185 z przyciskami, oba scalaki firmy Sanyo). Są one budowane oszczędnościowo w ten sposób, że synteza PLL dostarcza sygnał o częstotliwości około 16MHz do odbiornika (krok 10kHz, częstotliwość heterodyny odejmowana od sygnału odbieranego by uzyskać 10.695MHz) oraz 13MHz do nadajnika (krok 5kHz, za VCO następuje powielacz x2, następnie wzmacniacze w klasie C, w emisji AM modulacja transformatorowa w stopniu końcowym obejmująca driver i PA, modulacja FM warikapem dopiętym do VCO przez mały kondensator). Tak było w starszych konstrukcjach i nie sądzę, by wiele się to zmieniło, gdyż CB musi być tanie i proste. Do rzadkości należy synteza zbudowana na innych układach o szerszym zakresie działania - np. MC145106 stosowane przez lata w TRX z rodziny Lafayette Typhoon/Pearce Simpson Super Cheetach/ Midland Alan 87/ President Jackson i podobne. Obecnie są to już inne układy, ale nadal obowiązuje ta sama zasada działania - VCO pracuje na częstotliwości niższej o 10,695 od częstotliwości odbieranej.
Także przebudowa na FM 10m chyba mija się z celem. Ogólnie odpuściłbym temat, teoretycznie mógłbyś wykorzystać stopień mocy i część odbiornika po podstrojeniu, syntezę musiałbyś zbudować sam. Musiałbyś podać odbiornikowi i nadajnikowi z nowej syntezy właściwe sygnały (problem powielacza).
Alternatywą mogłoby być dobudowanie toru AM i użycie na CB w Polsce. To może okazać się prostsze, bo niektóre z tych transceiverów mają wersje AM/FM i wystarczy uzupełnić brakujące elementy w tym detektor AM, transformator modulacyjny oraz układy przełączające. Niemniej musiałbyś poświęcić na to sporo czasu. Jako wyzwanie - można. Ale praktycznej wartości nie będzie miało.


  PRZEJDŹ NA FORUM