Jaki chcielibyście mieć Związek?
tylko w tym temacie!...
    sp9mrn pisze:

I niestety odchodzimy od pierwotnego pytania - JAKA jest wasza wizja związku, czego oczekujecie, co was skłoni do wstąpienia do związku.
    Nie chodzi o recepty - "zmieńcie to czy tamto" - chodzi o szeroką wizję całości - jaki POWINIEN BYĆ ZWIĄZEK, co powinien robić dla członków.

Według mnie związek powinien bardziej zająć się tym co się dzieje na dole.
Poniżej w punktach według ważności:

1 Moim zdaniem najistotniejsze są kluby (mogę mieć jako prezes takowego spaczony pogląd) bo to w klubie odbywa się szkolenie nowych ludzi i doskonalenie tych już działających.
W OT12 pojawił się pomysł żeby prezesi klubów mieli głos we władzach oddziału nie z wyboru a z racji pełnionej funkcji.
Ponoć jest to niemożliwe... a szkoda.
Działalność klubowa powinna być wspierana a kluby które chciały by poddać się ocenie mogły by współzawodniczyć o dotacje.
Choćby w systemie grantów.
Widzę to tak że centrala rozpisuje grant sportowy, grant popularyzacyjny, grant integracyjny etc.
Kluby składają oferty i najciekawsze propozycje są (do)finansowane z budżetu związku.

2 Kolejny w łańcuchu ważności jest OT.
Tu oczekiwał bym jasnych raportów (dostępnych dla członków!) pisanych powiedzmy kwartalnie. Co się dzieje? Co powstało? Na co idą pieniądze? Komu jak i w czym pomogliśmy?
OT powienien pełnić rolę zaplecza dla klubów i członków indywidualnych.
Zaplecza sprzętowego i merytorycznego.
W OT powinienem móc wypożyczyć (nawet odpłatnie) nieszczęsny analizator czy zestaw wyjazdowy (choćby FT-817 i jakieś proste anteny), agregat prądotwórczy, namiot dla stacji okolicznościowej na jakim evencie itd czyli rzeczy rzadko używane których klub nie kupi sam bo to spory wydatek a zakup i tak przez 99% czasu będzie leżał w szafce.
OT powinien (przy pomocy klubów) zajmować się takimi rzeczami jak organizacja egzaminów, organizacja warsztatów i zajęć, organizacja spotkań tematycznych (APRS, Mikrofale itd)
Na tą działalność OT powinny również dostawać dotacje. Tym większe im lepsza działalność.

3 Wsparcie dla członków indywidualnych.
Realizowane przez OT.
Czy to takie wielkie pieniądze zatrudnić na 8h w miesiącu prawnika który pomoże powalczyć ze spółdzielnią o anteny?
Czy to takie trudne zorganizować kilku chętnych którzy podjadą, pomogą i doradzą a najlepiej przetestują na miejscu anteny u nowego kolegi? Bo skąd on ma wiedzieć czy lepiej u niego zagra longwire, W3DZZ czy G5RV? A jak się powiesi i podmucha przez godzinkę w te anteny z jego lokalizacji to wszystko się zrobi jasne.
Czy takim problemem jest wygospodarowanie nawet niewielkiej sumy na zakup nadajników dla stacji SR0WX czy digi? Można by było kupić ich 20 i powiedzieć "proszę bardzo oto nadajniki. Bierzcie i stawiajcie u siebie stacje automatyczne dla dobra wspólnego".
Czy nie można wydobyć z wojska trochę sprzętu? Ktoś cały czas sprzedaje i to niemal hurtowo wojskowy szpej. A czemu nie można nawet indywdulnym czlonkom za osiągnięcia sprezentować takiego na przykład masztu. Że o klubach które by wzięły z pocałowaniem ręki nie wspomnę.

4 Działania centrali
Koordynacja i dofinansowanie celowe na przykład łatające dziury w infrastrukturze APRS czy WX
Organizowanie imprez o dużej skali czy manewrów kryzysowych, współpraca w budowaniu sieci łączności kryzysowej.
Działalność wydawnicza i publikacyjna.

5 Przejrzystość i budżet zadaniowy.
IMO budżet organizacji powinien wyglądać tak:
Utrzymanie organizacji: xx%
Działania organizacji xx% w tym biuro QSL xx%
Wsparcie OT xx%
Wsparcie klubów xx%

Wtedy wiadomo na co te pieniądze ze składek idą.