Dodałem jeszcze 18 MHz, gdyż tam pokazało największy zysk kierunkowy = 8,03 dB. Dla porówania ch-ka dla 18 MHz nałożona na ch-kę dla 28 MHz - o zysku dolnego listka wyraźnie mniejszym (5,08 dB). Edit: w powyższym zdaniu dwukrotnie zamiast dB ma być dBi
Ramki takie obejmują przyzwoicie kilka pasm, ale deklarowany przez producenta zakres wydaje się zbyt optymistyczny. Poniżej na ch-ce poziomej widać wyraźnie, że powyżej pewnej częstotliwości kierunkowość w kierunku prostopadłym do powierzchni ramki (u nas kierunku X) staje się słabsza, zyskuje na znaczeniu kierunek Y, energia nie jest już tak skoncentrowana i zysk na kierunku X słabnie. Im wyżej z częstotliwością, tym ciekawsze rzeczy będą się działy - np. pojawi się koniczyna o listkach na kierunkach 45, 135, -45 i -135 stopni, albo cała energia pójdzie po osi Y.
Wracając do ch-ki pionowej. Jeśli zaczniemy bawić się wysokością, okaże się, że im wyżej antena, tym wyraźniej kąt listków dolnych maleje, zmierza do horyzontu. Co zresztą widać i na przykładzie innych anten.
|