Akumulatory żelowe
jakiej firmy?
    SP4BF pisze:

    Dzięki.
    Właśnie o to mi chodziło, teraz już wiem, żeby nie schodzić z napięciem poniżej 10,5V.


Wszystko zależy od tego jakim prądem rozładowujesz. Jeżeli jest to prąd b. mały, rzędu mA, to nawet rozładowanie do 8-9 V nie niesie żadnej szkody dla akumulatora. Natomiast przy dużych prądach rozładowania, wyczerpanie akumulatora do 10,5 V może ostatecznie zakończyć jego żywot. Zatem nie można bezwzględnie powiedzieć, że napięcie końcowe rozładowania 10,5 V jest zawsze prawidłowe i bezpieczne dla akumulatora kwasowego - nie istnieje taka reguła wesoły
Często producenci podają w kartach katalogowych - w postaci tabel - dopuszczalne, bezpieczne napięcie końcowe dla danego prądu rozładowania.

    SQ7NLF pisze:


    Europowera ostatnio prawie rozerwało mi w UPSie w serwerowni - musiało go zewrzeć bo dostał wysokiej temperatury i spuchł strasznie i kontroler UPS'a odłączył tą gałąź w której był bo gdyby nie to wybuch murowany (UPS 30kVA)
    Pozdrawiam


To że spuchł, to nie wina tego, że to akumulator EUROPOWER (to są porządne akumulatory) ale niewłaściwego napięcia ładowania. Przypomnę, max. napięcie ładowania dla pracy Stand By to 13,6 V - 13,7 V (mierzone na zaciskach akumulatora oczywiście a nie na wyjściu ładowarki). Każde wyższe, czyli 13,8 V, czy 14 V spowoduje w krótkim czasie przeładowanie, wzrost gazów i temperatury i następnie rozerwanie. Jeżeli w UPS'e akumulatory są połączone szeregowo, to sumaryczne napięcie ładowania podzielić przez ich ilość i sprawdzić czy mieści się w normie w przeliczeniu na akumulator, ale to chyba oczywiste.

Garść praktycznych uwag:
Podstawowa zasada przed instalacją akumulatora w UPS'e i każdym innym urządzeniu z ładowaniem to sprawdzenie napięcia ładowania. Jeżeli jest za wysokie to należy je zmniejszyć do 13,7 V. Można zmniejszyć nawet do 13,5 V co jedynie nieco wydłuży jego ładowanie, ale bez żadnych skutków ubocznych a uzyska się trwałość katalogową lub większą. Zatem, warto po zakupie UPS,a sprawdzić od razu czy ma prawidłowo ustawione napięcie ładowania i jeżeli nie prawidłowe to skorygować je. Wychodzą serie takich zasilaczy nawet renomowanych APC z napięciem nawet prawie 14 V i taki zasilacz szybko zniszczy akumulator i UPS'a (tak spuchnie, że aby go wyjąć to obudowę trzeba będzie roznitować).

    SP9O pisze:

    Jaką macie żywotność akumulatorów żelowych ile wytrzymują w latach.
    Kiedyś zwykłe kwasowego do samochodu robili porządnie,długo trzymały przez lata,teraz jak w zegarku po gwarancji pewne modele kosz.


Trwałość znajdziesz w kartach katalogowych producenta, bo to zależy od konstrukcji. Przeciętnie dla zwykłych akumulatorów to 3-5 lat a dla heavy duty 5-12 lat.
Trwałość jednak silnie zależy od temperatury eksploatacji. Optymalna temperatura eksploatacji akumulatora to 20-22sC. Nawet niewielki wzrost np 24-26 st C (gdy akumulator jest zabudowany w źle wentylowanym urządzeniu, które wydziela sporo ciepła) spowoduje radykalne skrócenie okresu eksploatacji. W skrajnym przypadku pół roku i po akumulatorze - nawet gdy jest renomowanego producenta. Zakresy bezpiecznych temperatur należy sprawdzać a kartach katalogowych, gdzie producenci podają krzywe trwałości w funkcji temperatury.
Pozdrawiam!
Tomek


  PRZEJDŹ NA FORUM