Zasilanie pętli linią symetryczną?
    sq6ade pisze:

    Hej.
    Dosyć późno zapoznałem się z tzw. linia przesyłową symetryczną "na plus" ale w systemach przesyłu danych i sygnałów audio. Z dawnych lat pamiętam ją jako totalną kichę przy instalacjach odbiorczych TV (VHF/UHF).

    Może ktoś wyłoży kawę na ławę i opowie co i jak i czym się różni stosowanie fidera symetrycznego na KF i na UKF.
    Bo na UKF to widziałem tylko za komuny przy wspomnianych antenach TV.

Chodzi o to że linia symetryczna ma z reguły znacznie większą impedancję charakterystyczną niż koncentryk. Dzięki temu zasilanie jest bardziej "napięciowe" niż "prądowe" więc ma znacznie mniejsze straty na rezystancji materiału z którego jest wykonana. Dlatego chętnie jest stosowana w systemach gdzie występuje wysoki SWR w linii zasilającej. Po prostu wprowadza mniejsze tłumienie dodatkowe związane z obecnością fali stojącej. Wyższa impedancja czasami przydaje się też do transformacji wysokiej impedancji anten (np dipol całofalowy) do zakresów akceptowanych przez współczesne urządzania.
Linia symetryczna ma tez minusy. W jej pobliżu występuje pole E.M które szybko zanika z odległością ale powoduje że linia symetryczna jest wrażliwa na bliskie otoczenie zarówna pod kątem zmiany impedancji jak i niepożądanej "wymiany" sygnałów. Wymaga więc bardziej starannego prowadzenia od anteny do trx'a niż fider koncentryczny. No i przy podłączeniu do wyjścia asymetryczego współczesnego trx'a wymaga baluna bo inaczej staje się zwykłym promiennikiem.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM