Antena 118 - 174MHz
Na skanerze szału nie będzie jeśli chodzi o odbiór. Zatem wydaje się, że wykonanie anteny dipol jest z punktu widzenia raczkowania w temacie anten dobrym rozwiązaniem. Na początek zapoznasz się z budowa jakże banalnie prostą anteny, prawami/ zależnościami, rządzącymi sygnałem radiowym i parametrami anteny Przeszkoda może być ograniczona przestrzeń ( miejsce ) jej montażu.Zatem dwie rurki ( Al połamana suszarak do bielizny)lub rurki Cu z Castoramy o długości w granicach od 45 do 52 cm a nawet jak będzie 55 cm to tez OK. Kabel koncentryczny np RG-58 ( jeden z tańszych kabli co nioe oznacza ze dla Twoichj potrzeb jest zły) i oczywiście wtyczki BNC ( o ile Twój skaner ma takie gniazdo antenowe) . Niestety koszt rośnie jeśli chciałbyś mieć swoje narzędzia do zaciskania wtyków BNC plus ewentualnie przyrząd do zarabiania kabli( zdejmowanie izolacji z kabla koncentrycznego).Ale to może w końcowym rozrachunku okazać się dobrym rozwiązaniem gdyż zapewne na jednej antenie (albo radiu ) nie poprzestaniesz wiec koszt inwestycji będzie opłacalny. Są wersje BNC bez potrzeby używania zaciskarki. To tyle na początek jeśli takie rozwiązanie polegające na zbudowaniu samemu anteny Ci pasuje wówczas daj znać a cdn.

PS
Rzeczywiście ktoś na forum wspomniał o klubach krótkofalarskich - jeśli pociąga Cie temat na pewno warto tam zajrzeć. popatrzeć, posłuchać. Na pewno nie zaszkodzi. Jeśli chciałbyś podać nazwę miejscowości w której mieszkasz lub też nazwę dużego miasta w pobliżu którego mieszkasz na pewno koledzy z tego forum podadzą Ci adresy klubów krótkofalarskich w pobliżu Ciebie działających z wykazem godzin jego otwarcia.