Akumulatory żelowe
jakiej firmy?
    SQ9LBE pisze:


    Jednak dalej nie wiem, i nie mam pewności jaki aku wybrać. Jaki będzie najodpowiedniejszy. Szukam czegoś nie drogiego, ale ważniejsze są na razie parametry akumulatora na jakie mam zwrócić uwagę. W internecie nie znalazłem konkretnych wskazówek, a jak są to nic z tego nie rozumiem wesoły



Sprawa jest prosta, do każdego radia o znamionowym napięciu zasilania 13,8 V nadaje się dowolny, sprawny akumulator 12 V. Nie ma jakichś różnych akumulatorów 12 V w sensie napięcia. Jeżeli mówimy o akumulatorze 12 V to nadaję się zarówno samochodowy, jak i szczelny z popularnych UPS'w czyli tzw. "żelowy" w rzeczywistości zwykle to AGM a nie żelowy, ale to szczegół. W rzeczywistości są to dokładnie takie same urządzenia, przynajmniej jeśli chodzi o zasadę działania. Są to akumulatory kwasowo-ołowiowe i w stanie spoczynku nowe mają napięcie znamionowe 12.6-12.8 V. Każdy radiotelefon przystosowany do napięcia 13,8 V będzie na nich pracować lepiej niż bez zarzutu. Można sobie też zmontować akumulator Ni-Cd albo Ni-MH złożony z 10 ogniw o napięciu znamionowym 1,2 V - także to będzie działać prawidłowo. Pamiętać należy, że radiotelefon przewoźny na napięcie 13,8 V działać też będzie przy napięciu 12 V jak i 14, 5 V, bowiem znamionowe napięcie ładowania w instalacji samochodowej dla naszej szerokości geograficznej wynosi zwykle 14,2 V +/-0,2 V czyli w praktyce nawet 14,4 V!
Sprawa producenta jest wtórną. Może być dowolny, zarówno firmy krzak czyli np. taki VIPOW albo renomowanego producenta jak podawałem w poprzednim wpisie. To jedynie kwestia ceny i trwałości jakiej się od takiego akumulatora wymaga. Napięcie jednak zawsze będzie takie samo. Należy sobie dobrać model w zależności od spodziewanego czasu pracy i ewentualnie akceptowalnej wagi akumulatora o ile się chce go przenosić co chwila.
Moc nadawcza nadajnika radiotelefonu nie ma znaczenia, jednak dla transceiverów o mocy 100 W należy użyć akumulatorów większej pojemności czyli moim zdaniem minimum 12 Ah lub dowolnego samochodowego, gdyż rezystancja wewnętrzna małego akumulatora - szczególnie częściowo wyładowanego - może ograniczać max. pobór prądu. Natomiast małe radiotelefony można zasilać nawet z akumulatora mniejszego niż 7 Ah.
Co do pojemności, pojemność akumulatora kwasowo-ołowiowego (zresztą jak i każdego innego) zależy od prądu jakim jest rozładowywany. Im większy się prąd pobiera tym miejsza wyjdzie pojemność. Jeżeli np. mamy akumulator "żelowy" 12 V / 7 Ah to oznacza, że da się z niego wyczerpać 84 Wh (12x7)ale pod warunkiem, że będzie obciążony prądem (20 godzinnym - bo dla prądu 20 godzinnego jest podawana pojemność znamionowa wydrukowana na akumulatorze) nie większym niż 0,35 A. Jeżeli będziemy brali większy prąd to pojemność będzie proporcjonalnie mniejsza. W skrajnym przypadku wyjdzie np. że taki akumulator 7 Ah ma tylko 1 Ah.

Zatem podsumowująć:
wybierze sobie akumulator uwzględniając jego napięcie, pojemność i wagę w zależności od tego do jakiego celu będzie służył. Producent nie ma większego znaczenia dla zastosowania amatorskiego. W praktyce jak chcesz łatwo przenosić to kup 12 V / 7 Ah a jak może być większy to kup 12 V / 12 Ah

Pozdrawiam!


  PRZEJDŹ NA FORUM