Wybór anteny 2M/70cm
Z mojego doświadczenia na tych pasmach wynika że najważniejsze są: wysokość i warunki umiejscowienia anteny, długość i rodzaj kabla zasilającego, typ anteny w sensie konstrukcja/materiały/odporność na warunki pracy.

Zatem środki warto przeznaczyć na podniesienie anteny i jej zasilanie. W warunkach miejskich nie sprawdziły się u mnie anteny z przeciwwagami o kątach rozwartych w stosunku do promiennika.
Podobnie antena o długości 4,5 metra tzw. niefirmowa pracowała gorzej niż np. połowę krótszy COMET GP-15.
Anteny bardzo długie może pracują dobrze w idealnych warunkach terenowych i atmosferycznych ale w praktyce opór wiatru i zmienny SWR oraz wieloelementowa konstrukcja powodują problemy a z czasem spadek sprawności i trwałości. Przy dużym ciśnieniu na długą antenę może poeksperymentowałbym z AM-6000 ale jest ona znacznie cięższa od konstrukcji Cometa i wymaga bardzo solidnej konstrukcji masztu a zysk energetyczny i trwałość są pod znakiem zapytania.
Korzystam z anten 1-elementowych markowych producentów i tak już pozostanie.
Teraz kupując antenę wybierałbym pomiędzy COMET GP-3M/ COMET GP-15N/ Diamond X-300. Pozdrowienia!

PS.
To odpowiedź tak na szybko. Najlepsze łączności UKF zrobiłem z wieży widokowej mocą do 2.5 Wata, antena długości 1 metra podłączona wprost do Yaesu 817 czyli bez kabla. W domowym QTH takie zasięgi są niewykonalne w standardowych warunkach propagacyjnych. Mam to szczęście, że ode mnie z domu oraz działki są wieże obserwacyjne ponad 40 metrów ponad gruntem a ponieważ są na górce to łącznie dają ok. 200m n.p.m..


  PRZEJDŹ NA FORUM