SKA PW Balon z Czechowic 18.04.2015
    sp6ryd pisze:

no dobra ale jak powstało to zdjęcie czy wszystko co mogło nieść aparat nie jest właśnie na zdjęciu ? wesoły
    zastanawiają tylko te biało czerwone taśmy i jakby mieniący się w słońcu (przewód ?) zdjęcie naprawdę fajne, kto wie czy nie na miarę 'najlepszego z branży' oczko

To jest bardzo dobre pytanie wesoły "Reżyserem" tych zdjęć był zamontowany bezpośrednio nad 200 metrową anteną tak zwany "grzyb bezpieczeństwa". Miał separować resztę ładunku od tej zwisającej anteny i chronić elektronikę przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Kamera, która była na nim zamocowana wykonała to zdjęcie i wiele innych.

Grzyb w całej okazałości wesoły

Biało czerwone taśmy to oznakowanie przeszkodowe tej 200 metrowej anteny. Widać ją mocowaną na dole "grzyba bezpieczeństwa". Wstawiam wstępne wnioski dotyczące zachowania tej anteny podczas lotu (z naszego fanpage na Facebooku):
"Wstępne wnioski mówią, że gdy zaczął się zlot, dolne ramię (luźne na końcu) na skutek intensywnego flatteru i rozprężania rozwarstwiło się - przeszkodowa taśma biało-czerwona, odklejona od mylarowo-aluminiowej, zwinęła się w kołtuna, który następnie przyczepił się do grzyba bezpieczeństwa, tworząc coś na kształt ogromnej, stratosferycznej kałamarnicy.
Taśma mylarowo-aluminiowa zaś przykleiła się do ramienia górnego anteny; jej gondolka podróżowała więc bezpiecznie ok. 116 metrów poniżej Czarnoboga. Stratosferyczna kałamarnica zaś, latając wokół niego (grzybem w dół i na bok), zrobiła niesamowite filmy"