DELTA wg M0PLK V2012 a blaszany dach.
    sq5gvy pisze:

    Mam tylko wątpliwości czy MMANA jest na tyle dobra żeby to rzetelnie policzyć.


1/ Zbieżność modelu z praktyką.

Nie znam MMANA. Ale ostatnio pokusiłem się o porównanie wyników
- pomiarów analizatorem
- i modelowania w 4NEC2

dla moich 2 anten (LW i verticala). Przy czym obie anteny podłączone są do dachu z boku, co wprowadza możliwość większego błędu (wpływ ziemi i otoczenia większy niż przy antenie postawionej na środku dachu)

Np. wynik dla verticala:



Myślę, że zbieżność jest zupełnie wystarczająca.


2/ Ramka nad dachem.

Co do ewent. zamontowania delty M0PLK na dachu u Piotra. Jestem spokojny, co do ch-k, które zamieściłem w poprzednich postach. Wynika z nich, że niewielki dach zwiększa promieniowanie ku niebu kosztem listków o małych kątach nachylenia. Ale zmiana ta jest na tyle mała, że wg mnie warto antenę montować. Jeśli trzeba wykonać model dla dachu dwu-ukośnego, mogę to zrobić, tylko proszę o dokładne wymiary. Wyniki będą na pewno lepsze niż zamieszczone wyżej, gdyż tam zastosowałem dach płaski.

Modelowałem dla swoich potrzeb wiele wariantów ramek nierezonansowych odbiorczych nad dachem metalowym i zauważyłem powtarzające się wzorce wyników.

M.in. to, że niezależnie od obecności zniekształcającego dachu, dużą rolę odgrywa wysokość anteny nad ziemią. Jeśli dach jest niewielki, to wysokość nad ziemią jest głównym czynnikiem formującym ch-kę.


  PRZEJDŹ NA FORUM