Teoria - Gamma (Γ), jak obliczyc ile mocy tracimy ?
    Jacek_sp7vmz pisze:

      SP2IPT pisze:


      Skracajac cala historie: wypromieniowana zostanie cala moc, ktora wyjdzie z nadajnika (minus straty w linii transmisyjnej)
    Czyli fala odbita, powracająca do nadajnika, ulegnie pełnemu odbiciu?

Nie,. To jest niestety kolejne nieporozumienie. Tzw fala odbita spowoduje, że nadajnik z podłączonym fiderem 50 Ohm "widzi" impedancję inną niż owe 50 Ohm więc nie oddaje pełnej mocy jaką mógłby przy pełnym dopasowaniu. Jeżeli rozpatrujemy nadajnik jako źródło napięcia o wewnętrznej impedancji 50 Ohm zasilającego obciążenie o impedancji 50 Ohm (impedancja charakterystyczna fidera) to wpływ fali odbitej objawi się jako włączenie w ten obwód dodatkowego źródła napięcia w.cz. którego amplituda i faza będą zależały od charakteru niedopasowania na końcu fidera oraz jego długości elektrycznej.
Żeby było prościej wyobraź sobie taki eksperyment. Zasilasz np żarówkę z akumulatora 12V. W tym układzie na żarówce wydziela się jakaś moc powodując jej świecenie. Akumulator wydziela tą moc oddając ją żarówce. W obwodzie płynie prąd o natężeniu I=Uakum / Rżar (pomijam dla uproszczenia rezystancję wewnętrzną akumulatora) Teraz szeregowo włączamy w obwód dodatkową baterią o np 4V odwrotnie niż akumulator (ta bateria to właśnie efekt fali odbitej w fiderze zasilającym niedopasowaną antenę). W tym momencie prąd w obwodzie spadnie I'=(Uakum-Ubat)/Rżar. Moc wydzielana na żarówce spadnie (będzie świecić słabiej). Mocy wydawana przez akumulator spadnie ale żadna dodatkowa moc wynikająca z obecności baterii w akumulatorze się nie wydzieli.
Przykład jest mocno uproszczony ale za to chyba bardziej strawny.
Czyli podsumowując fala odbita docierając do przyłącza nadajnik-fider zmniejsza moc nadajnika przekazywaną do fidera względem maksymalnej mocy dysponowanej przez nadajnik (pomijam tu działanie układów ALC i innych).
Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM