Dno i pięć metrów mułu.
Jak to z pewnym handlarzem było...
SP9MAV - W sprawie FT-747 popieram Marka i powiem tak: mam do dziś i nie jest to moje pierwsze radio. Ten transceiver tak wysoko postawił poprzeczkę dla innego sprzętu, że dopiero niedawno spotkałem odbiornik na którym słyszałem w spokojnych warunkach stację, której nie dało się odebrać na 747 (ten odbiornik to IC746 po wymianie filtrów na najlepsze dostępne). Nadmienię, że większość budżetowych transceiverów ma filtry ceramiczne. A FT747 ma kwarcowy i do tego także 500Hz CW. To jest rewelacyjny transceiver dla początkujących, bo ma wszystko co jest potrzebne i nic więcej. A do tego dobre brzmienie w obie strony. Uważam, że jeśli nie zrobisz QSO na FT747 to mało prawdopodobne, że w tych samych warunkach zrobisz na czymś innym o tej samej mocy. To samo FT-757GXII, który jest jeszcze lepszy. Odkładam na bok zawody, bo to inna para kaloszy.
Zatem jeśli początkujący ma się uczyć to uważam, że lepiej będzie, by się uczył na transceiverze tej klasy i na porządnej choć prostej antenie (dipole, delta).

A dlaczego dzieciaki mają nie pójść w DXy? Nie znam tamtych dzieciaków, ale znam inne w tym wieku, wliczając harmonicznego. Angielski nie jest dla nich problemem. Większość mówi dobrze i płynnie, bo od dawna uczy się tego w szkole i korzysta w Internecie. Nie wiem czy wiesz z jaką radością szukają na internetowej mapie kraju i miasta. A taki jeden młody do dziś potrafi powtórzyć intonację, z jaką woła John HK3C (kto rozmawiał, ten wie o co chodzi). Gdy w CQ WW wołałem między innymi świetnie słyszaną PX2B, to miałem kibiców obok, na komputerze było otwarte QRZ.com i poleciał komentarz na temat ich wyczynowych anten. Dzieciaki mają jedną fajną cechę - jeśli coś robią, to na całego. Z niesamowitym entuzjazmem.

edit - właśnie dlatego potrzebują sprzętu, który jest prosty, niezawodny, ma maksimum możliwości w swojej prostocie i daje najwięcej radości z łączności. Ten warunek spełniają wszystkie TRX, o których wspomina Paweł SQ5STS. Dodałbym jeszcze FT100D i FT857, oba z zewnętrznym głośnikiem, chociaż tutaj minusem jest system menu i wyższa cena, która chyba będzie wykraczać poza wspomniane ramy cenowe.