Prawidłowe wykonanie anteny typu YAGI
    sq9oub pisze:

    (...)A nie dawno Piter SP2LQP prosił o pomoc przy wykonaniu swej yagi chyba na 2 m z tego co pamiętam bo jemu chocki klocki wychodziły antenowe..


A dokładnie się zgadza. I dostałem konkretną odpowiedź od konkretnego czytelnika forum, która nie była w stylu "Wielu kolegów ma dylemat co do konstrukcji robionych przez siebie anten. Izolować np. directory czy nie itp... KKwadratowe nośniki elementów czy raczej przekrój okrrągły... Itd.. Rodzaj materiału itp..". Każdy, który posiadł trochę wiedzy antenowej, na te pytania zna odpowiedzi. Nawet wie dlaczego w antenie Yagi można nie izolować elementów od nośnika. Zaś żadne z epokowych pytań (bo dylemat, to inaczej problem, którego rozwiązanie polega na trudnym wyborze między dwiema tak samo ważnymi racjami, a wybory wymagają stawiania pytań i udzielania odpowiedzi) postawionych w poście rozpoczynającym wątek nie miało, tak czy siak, odpowiedzi. Więc dla oczekujących pomocy mniej doświadczonych kolegów, nic to nie wnosiło od samego początku. Co inni koledzy też dali do zrozumienia.

    sq9oub pisze:


    Książek/poradników ultrakrótkofalowców przeczytał podobno co niemiara.. i kicha...a to podobno takie proste dla wszystkich i oczywiste..."amerykańskie"


Jasne, że przeczytał. Akurat te, które czytałem udzieliły odpowiedzi na pytania o izolowanie, przekroje, czy robić z aluminium, czy ze złota. I były zarówno, te książki/poradniki, "amerykanskie", jak i "ruskie" (też polecam). A nawet czeskie i niemieckie bardzo szczęśliwy

PS. Nie "chocki klocki" wychodziły, tylko SWR nie był zgodny z opisem. Zainteresowanych anteną 4 el na 2m DK7ZB odsyłam do wątku http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3534&temat=349633 , a dowiedzą się jak dopasować SWR w tej antenie, mimo, że wykonania zgodnie z opisem autora (średnice, kształty, długości elementów). Tam na stawiane pytanie - jest udzielona odpowiedź.


  PRZEJDŹ NA FORUM