GP antena
Pytanie o......
    SP2BPD pisze:

    Robert,
    modelowałem trochę Twoją antenę (tę z pierwszego postu). Ponieważ nie wiem, jakich użyłeś przeciwwag, wykorzystałem model mojego metalowego dachu. Nie udało się dokładnie wcelować w Twoje pomiary, ale byłem na tyle blisko, że mogę się pokusić o sformułowanie wniosków:

    1/ Promiennik o większej średnicy ma wyraźnie spłaszczoną ch-kę w porównaniu z promiennikiem z druta. To by częściowo tłumaczyło płaski przebieg R.

    2/ Drugi czynnik "spłaszczający" to przewodność materiału z którego wykonany jest promiennik i przeciwwagi. Im gorsze przewodniki użyte, tym bardziej monotonny wykres.

    3/ Przebieg X zbliżył się znacznie do Twojego eksperymentalnego wtedy, gdy w miejscu zasilania promiennika podłączyłem równolegle pojemność 80 pF. Może mocowanie Twojej rury wprowadza jakąś pojemność między promiennikiem i przeciwwagami/ziemią?



    Dzięki za tę informację. Przypomniałem sobie, że kiedyś próbowałem takiej metody pomiarowej. Nie wyszło mi i zniechęciłem się. Po przeczytaniu Twojego wpisu zrobiłem próbę i rezultat okazał się całkiem zadowalający.
    Może obecność baluna pomogła (w miejscu czerwonej strzałki):



    Ch-ki dwóch anten zdjete w układzie:
    Analizator <=> Kabel <=> Balun <=> Antena

    są dość bliskie tych z bezpośredniego pomiaru:
    Analizator <=> Antena


Witaj Piotr.
Poruszyłeś akurat kilka rzeczy które od samego początku nie dają mi spokoju. Co więcej, jeżeli masz rację to temat właśnie takich "pasożytniczych pojemności" na obecną chwilę mnie przerasta. Postaram się coś znaleźć na ten temat w mojej skromnej biblioteczce.
Sporo zamieszania wprowadziłem sam sobie na własne życzenie, chyba zbyt mocno namieszałem z długością przeciwwag i powinienem zacząć od początku.
Dzięki za poświęcony czas, myślę że jutro wrócę do "prac ogródkowych"
Pozdrawiam Robert


  PRZEJDŹ NA FORUM