GP antena
Pytanie o......
Robert,
modelowałem trochę Twoją antenę (tę z pierwszego postu). Ponieważ nie wiem, jakich użyłeś przeciwwag, wykorzystałem model mojego metalowego dachu. Nie udało się dokładnie wcelować w Twoje pomiary, ale byłem na tyle blisko, że mogę się pokusić o sformułowanie wniosków:

1/ Promiennik o większej średnicy ma wyraźnie spłaszczoną ch-kę w porównaniu z promiennikiem z druta. To by częściowo tłumaczyło płaski przebieg R.

2/ Drugi czynnik "spłaszczający" to przewodność materiału z którego wykonany jest promiennik i przeciwwagi. Im gorsze przewodniki użyte, tym bardziej monotonny wykres.

3/ Przebieg X zbliżył się znacznie do Twojego eksperymentalnego wtedy, gdy w miejscu zasilania promiennika podłączyłem równolegle pojemność 80 pF. Może mocowanie Twojej rury wprowadza jakąś pojemność między promiennikiem i przeciwwagami/ziemią?

    sq9mda pisze:

    kalibracja linii zasilającej OLS (Open Load Short) pozwala na pomiar bezpośrednio na zaciskach anteny. Innymi słowy, kabel, wtyki, balun nie biorą udziału w pomiarze (są pominięte) chociaż są fizycznie obecne.


Dzięki za tę informację. Przypomniałem sobie, że kiedyś próbowałem takiej metody pomiarowej. Nie wyszło mi i zniechęciłem się. Po przeczytaniu Twojego wpisu zrobiłem próbę i rezultat okazał się całkiem zadowalający.
Może obecność baluna pomogła (w miejscu czerwonej strzałki):



Ch-ki dwóch anten zdjete w układzie:
Analizator <=> Kabel <=> Balun <=> Antena

są dość bliskie tych z bezpośredniego pomiaru:
Analizator <=> Antena


  PRZEJDŹ NA FORUM