Kabel pomiędzy radiem VHF/UHF a miernikiem SWR
jaka długość ?
    Jacek_sp7vmz pisze:

    To o strojeniu to taka dykteryjka tylko. oczko
    A do meritum. Czy jest możliwe, że reflektometr umieścimy w węźle prądu fali odbitej? I jak to będzie miało wpływ na uzyskany wynik pomiaru jeśli miernik został włączony w pewnej odległości od nadajnika, przyjmijmy w odległości 1/4L? To mnie nurtuje stąd dość szczególny przykład.

    Dodam jeszcze. Gdyby potraktować tezę, że miejsce włączenia reflektometru nie ma znaczenia (to o transformacji impedancji i obciążeniu) to wynik pomiaru WFS w całym torze byłby taki sam. Wnioskiem będzie to, że długość toru nie ma znaczenia! A teza ta jest prawdziwa jedynie dla torów z falą bieżącą.


Właśnie że nie tylko. Jacku mylisz pomiar swr z pomiarem impedancji a to nie jest to samo. Te wielkości są ze sobą powiązane ale nie w jednoznaczny sposób tzn dana wartość swr odpowiada całemu zbiorowi wartości impedancji obciążenia ( na wykresie Smitha układają się one w okrąg) a nie jednej konkretnej wartości.
Oczywiście mówimy tu o sytuacji gdy impedancja charakterystyczna fidera jest równa impedancji trx'a a do całości podłączamy niedopasowaną antenę/obciążenie. Bo przy impedancji fidera różnej od impedancji trx'a to już inna bajka.
I jeszcze jedno. Nie ma czegoś takiego jak "węzeł fali odbitej". Fala odbita jest falą bieżącą o stałej amplitudzie w całej długości fidera jeżeli jest on bezstratny. W stratnym jej amplituda maleje wykładniczo w kierunku od punktu odbicia do trx'a co powoduje zmniejszenie wartości swr przy radiu. Zjawisko węzła dotyczy fali stojącej będącej efektem interferencji fali padającej i odbitej. Mylenie fali stającej z fala odbitą jest częstym źródłem nieporozumień i prób udowadniania poprawności praktyki przycinania kabla.
Jacku proponuje odpalić program TLDetails (darmowy dostępny w necie). W programie tym możesz zdefiniować impedancję generatora, obciążenia oraz parametry fidera. Zmieniając długość fidera możesz obserwować jak przebiega transformacja impedancji oraz jaka jest wartość swr. Taka symulacja jest tańsza niż obcinanie kabla wesoły

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY


  PRZEJDŹ NA FORUM