linka stalowa w plastiku do bielizny jako promiennik w antenie drutowej
    sp5mnj pisze:



    Tomek, zdecyduj się.
    zdziwiony to
    ... w praktyce rodzaj użytego drutu nie ma większego znaczenia...
    zdziwiony i to
    ...co najwyżej antena ma w praktyce nieco mniejszą skuteczność elektryczną (na poziomie kilku-kilkunastu %) niż antena z czystej miedzi...

    dla mnie to bardzo istotna różnica, czy w antenie będzie około 100% mocy, czy kilkanaście % mocy.

    Różnicę bardzo prosto zaobserwujesz i bez mierników, gdy przy dobrych warunkach propagacyjnych na jednej tylko z anten usłyszysz sygnał poniżej 339. Na drugiej będzie wyraźna różnica lub nie będziesz słyszał tego sygnału. Takie porównanie gdy siła odbieranego sygnału jest większa niż S9+20dB nie ma sensu, i tak słychać i tak słychać (zgoda). W drugą stronę już znacznie gorzej.
    Antenę budujesz dla wszystkich możliwości propagacyjnych. W tym wypadku rezygnujesz z szerokiego zakresu tych możliwości.
    Andrzej


Tak jak pisałem. W praktyce nie ma to większego znaczenia. Ja bez mierników nie zauważyłem żadnej różnicy dla konkretnej stacji odbieranej na lince stalowej galwanizowanej niż na drucie z miedzi.
Piszę i podkreślam od samego początku "W PRAKTYCE"czyli w działaniu codziennym. Czy z antena wypromieniuje 70% mocy doprowadzonej czy 60% to naprawdę nie może mieć żadnego znaczenia praktycznego w łączności. Nie chce mi się klepać w kółko tego samego. Zrób próbę i się przekonasz, że jest tak ja piszę.

    sp5mnj pisze:


    Różnicę bardzo prosto zaobserwujesz i bez mierników, gdy przy dobrych warunkach propagacyjnych na jednej tylko z anten usłyszysz sygnał poniżej 339. Na drugiej będzie wyraźna różnica lub nie będziesz słyszał tego sygnału.


Niestety nie zgodzę się z Tobą. Czy antenę wykonasz z linki miedzianej czy stalowej miedziowanej albo aluminiowej efekt w działaniu będzie porównywalny. Jedynie dokładnym miernikiem będziesz w stanie wykazać jakaś różnicę, ale nie na ucho!
Zmniejszona skuteczność elektryczna o kilka-kilkanaście procent nie oznacza od razu zmniejszenia się zasięgu o tyle samo. Niestety tak to nie działa i stąd drobne straty elektryczne w antenie są w praktycznym działaniu do pominięcia.
To ma znaczenie tylko w systemach pomiarowych czy jakichś specyficznych przypadkach a nie w radiokomunikacji amatorskiej.

Pzdr!


  PRZEJDŹ NA FORUM