linka stalowa w plastiku do bielizny jako promiennik w antenie drutowej
    SQ9JXT pisze:

      sp5mnj pisze:



      ... nie zauważysz jakieś istotniej różnicy w działaniu anteny...

      Tak i tu się zgadzam.
      Antena bez względu na rodzaj materiału będzie odbierać i emitować.

      W moim przykładzie.
      Trzy rodzaje materiału (Cu, Al, Fe) zostały odniesione do materiału bez strat.
      Ewentualnie na tym poziomie powinniśmy kontynuować dyskusję (rozważania).



    Jak pisałem wyżej: nie neguję, że nie ma żadnej różnicy, a jedynie podkreślam, że różnice jakie występują nie mają w praktyce radioamatorskiej większego znaczenia.
    Zresztą, w większości literatury znajdzie się informacja, że rodzaj przewodnika nie ma większego znaczenia dla budowy skutecznej anteny. Rodzaj metalu raczej ma wpływ na odporność na warunki atmosferyczne.

      sp5mnj pisze:


      ... w praktyce rodzaj użytego drutu nie ma większego znaczenia...

      To widać na przykładzie w drugiej kolumnie (R), zdecydowanie ma. Wiąże się to z doborem dodatkowych elementów, aby uzyskać 50 Ohm.
      Każde dodatkowe rozwiązania to jednak dodatkowe straty w obwodzie i tu znaczenie zaczyna wzrastać.
      Idąc dalej kolumna szósta (Ga) prezentuje właściwości anteny i tu pewnie jeszcze bardziej daje się zauważyć to nasze większe czy mniejsze znaczenie znaczenia
      Na przykładzie celowo nie ustalona jest kolumna czwarta (celowo nieoptymalizowana dla SWR=1) aby podkreślić trendy w tabeli.
      Andrzej


    Tak jak wyżej: to co piszesz wszystko się zgadza w teorii, natomiast w praktyce czy zastosujesz drut stalowy miedziowany, fosforobrązowy czy miedziany nie będzie czynić dla działania anteny większej różnicy.

    Mnie chodzi tylko o to, aby nie pisać od razu, że drut na bieliznę się nie nadaje, bo to nie jest prawda. Nadaje się znakomicie a co najwyżej antena ma w praktyce nieco mniejszą skuteczność elektryczną (na poziomie kilku-kilkunastu %) niż antena z czystej miedzi. Natomiast w działaniu praktycznym nie ma właściwie żadnej uchwytnej różnicy, czyli bez mierników nie stwierdzisz za bardzo która jest wykonana z miedzi a która ze stali.

    Pzdr!
    Tomek


Tomek, zdecyduj się.
zdziwiony to
... w praktyce rodzaj użytego drutu nie ma większego znaczenia...
zdziwiony i to
...co najwyżej antena ma w praktyce nieco mniejszą skuteczność elektryczną (na poziomie kilku-kilkunastu %) niż antena z czystej miedzi...

dla mnie to bardzo istotna różnica, czy w antenie będzie około 100% mocy, czy kilkanaście % mocy.

Różnicę bardzo prosto zaobserwujesz i bez mierników, gdy przy dobrych warunkach propagacyjnych na jednej tylko z anten usłyszysz sygnał poniżej 339. Na drugiej będzie wyraźna różnica lub nie będziesz słyszał tego sygnału. Takie porównanie gdy siła odbieranego sygnału jest większa niż S9+20dB nie ma sensu, i tak słychać i tak słychać (zgoda). W drugą stronę już znacznie gorzej.
Antenę budujesz dla wszystkich możliwości propagacyjnych. W tym wypadku rezygnujesz z szerokiego zakresu tych możliwości.

W przykładzie jest wyraźnie zaznaczone (Ga), to tłumik nie przewodnik.

Uruchom MMANA zoptymalizuj te 3 modele zmień w ten sposób odniesienie (np. dla SWR=1), porównaj wszystkie tu przezemnie omawiane wskazania.
...
miłych wrażeń
...

Andrzej


  PRZEJDŹ NA FORUM